Nieśmiałość to problem wielu ludzi i to nie tylko nastolatek. Sprawia, że osoby nieśmiałe rezygnują z poznawania nowych ludzi, robienia ciekawych rzeczy czy korzystania z nadarzających się okazji, bo najzwyczajniej w świecie wstydzą się.

Oczywiście subtelne objawy nieśmiałości uznać można za czarujące, jednak sam problem nieśmiałości bardzo przeszkadza w życiu. Powodów nieśmiałości można by wymienić wiele: brak pewności siebie, zbytnie skoncentrowanie na własnej osobie, niska samoocena, błędy w wychowaniu, liczne porażki itp. Jak zatem radzić sobie z tym problemem? Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych porad jak pokonać nieśmiałość.

Jestem nieśmiała odkąd pamiętam. Do tej pory mama wspomina, jak to wstydziłam się różnych osób i opowiada związane z tym, dość śmieszne sytuacje, kiedy wybiegałam z pokoju z „płonącą” twarzą. Zawsze byłam cicha, spokojna i opanowana. Nigdy nie zabierałam głosu w szerszym gronie osób. Wtedy nie widziałam w tym problemu, bo udawało mi się z tego jakoś wybrnąć, poza tym byłam pewna, że to z wiekiem minie. Niestety, jest coraz gorzej – Natalia, 23 lat.

Poznaj swego przeciwnika – zrozum nieśmiałość

Pierwszym krokiem do pozbycia się nieśmiałości jest uświadomienie sobie, dlaczego jest się osobą nieśmiałą, jak ta nieśmiałość objawia się oraz jak wpływa na nasze życie. Warto przeanalizować, w jakich sytuacjach wyzwala się nieśmiałość, jakie uczucia wówczas dominują i wokół czego koncentrują się nasze myśli. Dogłębna znajomość problemu pozwoli nam skutecznie z nim walczyć.

Nie koncentruj się na problemie

Świadomość, że jest się osobą nieśmiałą często blokuje nas w przeróżnych sytuacjach. Owładnięci przekonaniem o swej nieśmiałości doprowadzamy do zjawiska samospełniającej się przepowiedni, gdyż nie potrafimy przestać myśleć o naszej nieśmiałości, a to sprawia, że jesteśmy jeszcze bardziej skrępowani i wystraszeni. A więc, najprostszą metodą, przynajmniej na początek jest nie skupianie się na swej nieśmiałości.

Grunt to dobre przygotowanie

Zazwyczaj nieśmiałość okazuje się największym problemem w sytuacjach publicznych wystąpień, przemówień oraz spotkań, dlatego warto się do tego typu wydarzeń przygotować. Wystarczy zaplanować sobie to, o czym chcemy mówić oraz dodatkowo kilkakrotnie przećwiczyć to przed lustrem.

Metoda małych kroczków

Nieśmiałość w dużym stopniu wpływa na nasze kontakty z innymi ludźmi. Mamy trudność z poznawaniem nowych osób, ze zwykłą rozmową, a to wszystko dlatego, że się boimy. Dlatego warto próbować z tym walczyć, warto przełamywać się. Nikt nie mówi, że jest to proste, dlatego trzeba zacząć od małych kroków np. rozmowy o pogodzie z panią w sklepie, zapytania kogokolwiek nieznajomego o godzinę czy o drogę – to dobry sposób na „oswojenie” nieśmiałości. Spróbujcie sami!

Poznaj swoje mocne strony

Każdy z nas ma zarówno wady i zalety. Ważne jest by je w sobie rozpoznać i zaakceptować. Osoby nieśmiałe powinny skupić się na swoich mocnych stronach, bo to pozytywnie wpłynie na ich samoakceptację oraz zwiększy pewność siebie. Po prostu trzeba myśleć o sobie dobrze!

Pokochaj siebie

By pozbyć się nieśmiałości musimy czuć się wartościowymi ludźmi, musimy lubić samych siebie, swoją osobowość oraz styl bycia. By móc pokochać siebie, w pozytywnym tego słowa znaczeniu, musimy poświeć czas na to, by dobrze siebie samego poznać, by uświadomić sobie, jakimi ludźmi jesteśmy. Jak się na dłuższą metę okaże, będzie to najlepiej wykorzystany czas w naszym życiu.

Naucz się słuchać

Umiejętność słuchania drugiego człowieka to cecha coraz rzadsza wśród ludzi. Każdy z nas lubi mówić o sobie, a mało kto potrafi słuchać. W takich sytuacjach pole do popisu mają osoby nieśmiałe, które zamiast mówić, wolą słuchać. Dzięki temu, poznają nowe osoby, dowiadują się o nich coraz więcej oraz w oparciu o uzyskane informację o swoim rozmówcy mają okazję do zadania kilku pytań i nawiązania znajomości.

Kawa na ławę

Czasami po prostu najlepiej jest otwarcie przyznać się do swej nieśmiałości, tremy oraz zdenerwowania. Proste stwierdzenie „ jestem raczej nieśmiałą dziewczyną” często powoduje rozluźnienie atmosfery, zlikwidowanie napięcia oraz wzbudza życzliwość wśród pozostałych osób.

Oddychaj

W niektórych sytuacjach lęk oraz strach związany z nieśmiałością mogą być na tyle przytłaczające, że nie potrafimy sobie z nimi poradzić. Wystarczy jednak prosty sposób by nauczyć się nad nimi panować. Zamknij oczy i głęboko oddychaj. Wdychaj powietrze ustami i wydychaj nosem. Skup się tylko i wyłącznie na oddychaniu, a z pewnością wyciszysz negatywne emocje

W ostateczności

Bywa, że mimo ogromnych chęci i pracy, nie jesteśmy w stanie sami poradzić sobie z problemem nieśmiałości. Wówczas, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty, który pomoże nam uporać się z problemem za pomocą odpowiedniej terapii, zwłaszcza jeżeli nasza nieśmiałość jest efektem głębiej ukrytych problemów.

Nieśmiałość, tak jak każdy inny problem, można pokonać. Wymaga to jednak ćwiczeń, zaangażowania oraz systematycznej pracy nad sobą.