Spotykam się z Tomkiem już prawie 4 lata. Od samego początku naszego związku jestem o niego zazdrosna. Sprawdzam mu telefon, skrzynkę e-mailową, wypytuje co robi i z kim. Choć czasami zdaję sobie sprawę, że przesadzam, nie potrafię przestać. Widzę, że coraz trudniej mu wytrzymać z moją chorobliwą zazdrością. Boję się, że odejdzie. ” – Kasia, 26 lat

Podobno, nie ma miłości bez zazdrości. Gdzie jednak jest granica pomiędzy zazdrością, która jest uczuciem normalnym, gdy się kogoś kocha, a zazdrością, która potrafi zatruć życie oraz zniszczyć związek?

Wszystko zaczyna się w naszej głowie – moc wyobraźni

Zazdrość w związku zwykle opiera się na tym samym schemacie: początkowo czujemy niepewność co do własnej atrakcyjności, pojawiają się wątpliwości co do samego związku oraz szans na jego przetrwanie. Irracjonalnie zaczynamy tracić pewność siebie oraz zaufanie do partnera. W efekcie pojawiają się głupie podejrzenia, czasami drobne kłamstwa, które zaczynamy traktować zbyt serio.

Doprowadza to do utraty zaufania i budzi w nas potrzebę kontroli. Co gorsza, zaczynamy porównywać się z innymi, a nasza wyobraźnia nie daje nam spokoju, wymyślając coraz to nowsze i coraz bardziej absurdalne scenariusze. Zaczynamy się kłócić, wzajemnie oskarżać, oddalać się od siebie. W większości przypadków dochodzi do rozstania. A wszystkiemu jest winna zazdrość. Jak widać, to niebezpieczne uczucie, które niszczy zarówno nas samych, jak i osoby, które kochamy. Warto więc z nią walczyć, by nie oszaleć i nie stracić ukochanej osoby. Chcąc ułatwić wam to zadanie, prezentujemy 7 sposobów na opanowanie zazdrości.

Bo we mnie jest sex – czyli uwierz w siebie na nowo

Przypomnij sobie, że jesteś atrakcyjną, piękną i inteligentną kobietą i właśnie dlatego twój facet się w tobie zakochał. Gdy z jakiejś przyczyny twoja samoocena trochę podupadła, popracuj na nią. Przypomnij sobie o swych największych zaletach, uwidocznij atuty, zadbaj o siebie, a zobaczysz, że na nowo poczujesz się piękną i atrakcyjna kobietą, co z pewnością również dostrzeże twój ukochany, a zachwyt w jego oczach skutecznie wyleczy cię z zazdrości.

Zacznij żyć dla siebie

Przestań spełniać wszystkie oczekiwania i potrzeby partnera, jedynie z obawy przed tym, że mógłby cię zostawić. Nie uzależniaj swego życia od obecności ukochanego, ciesz się tym, że go masz, ale nie żyj tylko i wyłącznie dla niego. Wsłuchaj się w swe potrzeby i zaspokajaj je, gdyż dopiero osobiste spełnienie może dać ci spełnienie w związku i uwolnić od toksycznych uczuć i emocji.

Zrozumienie przynosi dystans

Warto przyjrzeć się swej zazdrości i spróbować odpowiedzieć sobie na pytania: co, w jakich sytuacjach i dlaczego wzbudza naszą zazdrość. Być może okaże się wówczas, że to wcale nie nasz partner, a jego otoczenie bądź sytuacje, w jakich się znajduje budzą w nas lęk i frustracje. Wiedza o tym, pozwoli nabrać nam dystansu do zazdrości, którą czujemy.

Przestań bawić się w Sherlocka Holmesa

Oczywiście, że od czasu do czasu, każda z nas chciałaby dowiedzieć się z kim i o czym nasz facet piszę z innymi ludźmi, ale sprawdzanie jego telefonu, czytanie wiadomości w telefonie czy e-mali to cios poniżej pasa, dlatego warto walczyć z potrzebą kontrolowania ukochanej osoby. Nas samych to męczy, wypala i ośmiesza, a ukochanego rozczarowuje, odstrasza i negatywnie do nas nastawia.

Gdy sytuacja wymyka się spod kontroli

Czasami okazuje się, że faktycznie ukochany daje nam powody do zazdrości. Widzimy, że kokietuje inne kobiety, spędza dużo czasu poza domem, szuka czegoś nowego. Najlepszym wyjściem w takiej sytuacji jest szczera rozmowa. Nie rób awantur i nie oskarżaj, po prostu wytłumacz jak bardzo cię to rani i niszczy wasz związek.

Zaskocz go

Nie rób awantur z byle powodu, nie daj się wciągnąć w błędne koło podejrzeń i oskarżeń. Ciesz się miłością i związkiem każdego dnia. Bądź dla swego ukochanego atrakcyjnym partnerem, a z pewnością nie będziesz miała żadnych powodów do zazdrości. Zaskakuj go, sprawiaj mu przyjemność, zadziwiaj ciągle na nowo, a zobaczysz, ze świata poza tobą nie będzie widział.

Skup się na sobie

Z reguły czarne scenariusze i dziwne myśli przychodzą wtedy, gdy mamy za dużo czasu wolnego. Wystrzegaj się życia od spotkania do spotkania, bo do niczego dobrego to nie prowadzi. Tak mało masz czasu tylko dla siebie, wiec organizuj go efektywnie. Basen, siłownia, fitness, spotkania z koleżankami, nauka hiszpańskiego – możliwości jest przecież tak wiele!

Uczucia zazdrości nie da się całkowicie wyzbyć, można jednak nad nim pracować i próbować z nim walczyć, dla dobra samego siebie i swojego związku. Tylko relacje oparte na zaufaniu mają szanse przetrwać i obojgu partnerom dać szczęście i spełnienie.