Coraz bardziej popularne w Naszym zachodnim świecie staje się naturalne i zdrowe odżywianie. Nie chodzi tylko o dietę ale ważne jest również naturalne i zdrowe odżywianie włosów, skóry i paznokci. Takim systemem leczniczym jest Ajurweda co w wolnym tłumaczeniu znaczy wiedza życia, wiedza o zdrowiu i wiedza o życiu. System ten liczy sobie ponad 5 tysięcy lat i według najstarszych pomaga utrzymać długie i zdrowe życie.

Czym to się je ?

Ajurweda jako system jest podstawą wszystkich innych sztuk leczniczych, między innymi z niej wywodzi się tradycyjna medycyna chińska. Na zachodzie jest coraz bardziej ceniona, jako naturalna metoda leczenia- popularność zyskała głównie dzięki karierze i modnej zdrowej żywności, naturalnych kosmetyków i wszystkim co produkowane bez chemii, wszystko co zdrowe.

Zdrowe włosy, skóra i paznokcie są Naszą wizytówką. Hindusi uważają, że są one naszą wizytówką. Ogólny stan świadczy o tym jak się prowadzimy, jak o siebie dbamy i czym się zajmujemy. Wszystko wypisane jest na twarzy, dłoniach i włosach. Jeśli wydaje się Tobie, że włosy są w kiepskim stanie albo ktoś Ci o tym powiedział to według systemu Ajurwerdy odpowiedzialny za to jest niedobór białka w organizmie. Hindusi polecają zwykle, jako lekarstwo białko mleka a zwłaszcza jogurty. Dodatkowo zalecane jest przez Nich wzbogacenie diety o owoce i warzywa, które są źródłem niezbędnych witamin. Aby jeszcze bardziej wzmocnić swój organizm a co za tym idzie stan włosów ajurwedyjscy lekarze zalecają szybki spacer. Taka forma ruchu domknie kółko dbania o siebie według systemu ajurwedyjskiego.

Zioła

Pielęgnacja polecana jest przez Ajurwede ale nie chodzi tutaj tylko o stosowanie naturalnych składników w żywieniu czy leczeniu ale również w tym stosowaniu zewnętrznym. Darem natury, który potrafi zdziałać bardzo wiele są zioła- wszystkie możliwie dostępne zioła. Każde z nich ma swoje specyficzne, wyjątkowe działanie. Trzeba tylko wiedzieć jak, kiedy i przede wszystkim po co to stosować? Zioła działają zarówno od wewnątrz jak od zewnątrz pozytywnie wpływając na nasze samopoczucie, zdrowie i urodę. Hindusi są ekspertami od wiedzy na ich temat, dlatego system Ajurwedy tak obszernie opisuje ich zastosowanie i wręcz opiera się na ich działaniu. Żywym przykładem na to, że zioła mają „cudowne” działanie a włosy, twarz i paznokcie osiągają naturalny piękny i zdrowy wygląd są Hinduski. Mają lśniące, mocne i gęste, zdrowe włosy aż dobrze się na nie patrzy. W ziołach stosowanych u Ajurwedy nie ma rozróżnienia co do typu ciała czy osobowości, każdy może je stosować. Troska o włosy i skórę odpowiednia jest dla każdego bez względu na typ ciała, czyli doshę.

Podstawa

Podstawowymi metodami dbania o włosy jest olejowanie odpowiednimi preparatami, mycie włosów ziołami oraz płukanie ich w wywarach ziołowych a także stosowanie odpowiednich do włosów ziół w każdej możliwej sytuacji. Takie postępowanie pozwala chwalic się osiągnieciami, pokazywać włosy, jako naszą wizytówkę. Przecież w końcu są nią- piękne, lśniące, gładkie i zdrowe określają Nas, jako człowieka i istotę, która jest przede wszystkim ważna sama dla siebie.