Ból pięt przy chodzeniu – jak sobie z nim poradzić?

Bóle pięt mogą być objawem najróżniejszych schorzeń. Dość często występują przy schorzeniach związanych ze ścięgnem Achillesa albo ogólną tkanką kostną czy innymi tkankami występującymi w obrębie stóp. Dolegliwość wzmaga się często przy chodzeniu. Jest uporczywa, gdyż przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu w ciągu dnia. Ból pięt przy chodzeniu może mieć różne przyczyny i to właśnie nimi należałoby się zająć, wraz z lekarzem, aby ostatecznie pokonać tę przypadłość. Można jednak pomagać sobie także doraźnie. Istnieje wiele takich „domowych”, nieinwazyjnych i bezpiecznych metod, które pomagają radzić sobie z bólami pięt.

Pierwsza metoda polega na rozciąganiu rozcięgna podeszwowego. Dość łatwo można ją zastosować i wcielić w życie, jednak bardzo ważne jest tu to, by rozciągać się codziennie, aby mieć jakiekolwiek dobre efekty. Przed ćwiczeniami należy jednak skonsultować się z fizjoterapeutą, by nie zaszkodzić sobie jeszcze bardziej. W niektórych przypadkach takie rozciąganie może okazać się niewskazane i wtedy nie wolno z niego skorzystać. Bardzo podobnie do tej metody działają różnego rodzaju ćwiczenia rehabilitacyjne. Też można je wykonywać samodzielnie.

Jeżeli ból pięt przy chodzeniu jest szczególnie dokuczliwy w życiu codziennym, warto też pomyśleć o zakupie specjalnych wkładek ortopedycznych i umieszczeniu ich we wszystkich częściej noszonych butach. Obuwie najprawdopodobniej opłacałoby się wymienić. Dobre obuwie dla stóp i pięt to te z porządną wyściółką i podeszwą wykonaną z komfortowego miękkiego materiału.