Blada cera, zmęczenie, wypadanie włosów a do tego słabe wyniki badania krwi – to może być niedokrwistość zwana też anemią.

Do występowania anemii z żywieniowych czynników może przyczynić się niezbilansowana, mało urozmaicona dieta, w tym niedobór żelaza, witaminy B12 czy kwasu foliowego.

Dieta pełna żelaza

Codzienna dieta dostarczająca odpowiednie ilości żelaza jest najlepszym sposobem zapobiegającym występowaniu niedokrwistości. Jest także istotna ważna w leczeniu tej przypadłości. Zapotrzebowanie na żelazo określa się na 10mg/dobę u dorosłych mężczyzn i u kobiet po menopauzie, natomiast 18mg/dobę u kobiet do okresu menopauzalnego.

W produktach spożywczych występują dwie formy tego pierwiastka tzw. żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Różnica między nimi wynika przede wszystkim ze stopnia wchłaniania tego pierwiastka w naszym organizmie.

Żelazo hemowe zawarte głównie w produktach zwierzęcych wchłania się znacznie lepiej (15-20%) w porównaniu do żelaza niehemowego, obecnego w produktach pochodzenia roślinnego (1-10%).

Największe ilości tego pierwiastka (powyżej 10 mg/100g produktu) zawarte są w:

wątrobie (zwłaszcza wieprzowej)
pestkach dyni
otrębach pszennych

Dość duża ilość tj. 5-10 mg obecna jest w:

zarodkach pszennych
suchych nasionach roślin strączkowych, zwłaszcza soja, fasola, soczewica
mak, nasiona sezamu
żółtko jaja
orzechy pistacjowe

Szczególnie ważne jest to, aby w przypadku leczenia anemii dieta obfitowała w produkty bogate w żelazo, natomiast w ramach profilaktyki niedokrwistości ważna jest zbilansowana i urozmaicona dieta.

Zielony kwasy foliowy

Niedokrwistość z niedoboru kwasu foliowego wynika z nieprawidłowego sposobu żywienia i najczęściej występuje u osób w wieku starszym, nadużywających alkoholu lub osób o niskich dochodach i niskim poziomie edukacji. Czyli u osób, których dieta jest mało urozmaicona. Do produktów zawierających znaczne ilości tej witaminy zaliczane są nasiona roślin strączkowych, zielone warzywa liściaste jak sałata, szpinak, kapusta oraz owoce, min. pomarańcze czy kiwi. Warto pamiętać, że kwas foliowy jest nieodporny na wysokie temperatury, stąd tez tak bardzo istotne jest spożywanie surowych warzyw i owoców.

Witamina B12

Anemia z niedoboru tej witaminy występuje bardzo rzadko. Kobalamina, czyli witamina B12 występuje tylko w produktach pochodzenia zwierzęcego, głównie mięsie, wędlinach, żółtku jaja. Stąd też najbardziej narażone na jej niedobory są osoby na diecie wegańskiej i wegetariańskiej. W tym wypadku osoby z grup ryzyka powinny wzbogacić swoja dietę o suplementy zawierające wit. B12.