Skóra dojrzała to taka, na której pojawiły się już oznaki starzenia, czyli: zmarszczki, bruzdy, suchość, utrata jędrności, przebarwienia, rumień. Pielęgnacja takiej cery oparta jest na maksymalnym nawilżeniu, odżywieniu i regeneracji.

Pielęgnacja skóry starzejącej się w warunkach domowych

Starannie dobrana pielęgnacja domowa pozwoli cieszyć się młodą skórą przez dłuższy czas. Ponieważ proces starzenia się skóry rozpoczyna się już około 25 roku życia dlatego też, już od tej chwili powinnyśmy zacząć dbać o pielęgnację przeciwzmarszczkową.

Na początek zainwestujmy w krem pod oczy, gdyż skóra wokół nich jest cienka i tam najszybciej pojawiają się pierwsze zmarszczki. Taki krem powinien być lekkiej konsystencji, bogaty w witaminy i antyoksydanty.

Z biegiem czasu czyli około 30-35 roku życia możemy spokojnie zacząć stosować kremy przeciwzmarszczkowe do twarzy, szyi i dekoltu. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Jeśli chcemy domowymi sposobami poprawić stan swojej skóry, odżywić ją i zregenerować możemy sięgnąć po domowe zestawy do mikrodermabrazji. W zestawie takim jest peeling najczęściej z kryształkami diamentowymi, którym możemy wykonać głębsze złuszczanie oraz serum regenerujące z witaminami, kwasem hialuronowym, koenzymem Q10, ceramidami do aplikacji po mikrodermabrazji.

W warunkach domowych możemy stymulować swoją skórę przez auto masaż oraz gimnastykę twarzy. Takie zabiegi stymulują komórki skóry do odnowy oraz przeciwdziałają powstawaniu nowych zmarszczek.

Domowe zabiegi i maseczki dla cery dojrzałej

Jeśli chcemy samodzielnie wykonać kosmetyki antystarzeniowe możemy z powodzeniem to zrobić, ale pamiętajmy że efekty pojawią się tylko wówczas , gdy będziemy stosować je bardzo systematycznie.

Na początek każdego zabiegu wykonajmy peeling twarzy, szyi i dekoltu. Może to być peeling ziarnisty wykonany samodzielnie – jeśli nie mamy cery wrażliwej. Przepis na taki peeling jest prosty: wystarczy odrobina olejku ze słodkich migdałów i cukier. Połączmy olej ze słodkich migdałów z odrobiną cukru trzcinowego i masujmy skórę przez około 3-5 minut. Po wykonaniu peelingu zmyjmy twarz letnią, najlepiej przegotowaną, wodą.
Jeśli mamy skórę wrażliwą, naczyniową zastosujmy peeling enzymatyczny zakupiony w aptece lub drogerii.
Po złuszczeniu naskórka możemy przystąpić do aplikacji serum i maseczki. Serum niestety nie uda nam się wykonać samodzielne, ale w powodzeniem możemy zakupić w aptece preparaty o skoncentrowanej formule z witaminami C, E, A. Takie serum aplikujemy zaraz po wykonaniu peelingu.
Czas na maseczkę. Domowymi sposobami możemy wykonać maseczkę z banana. Rozgniatamy w tym celu pół dojrzałego banana i mieszkamy z łyżką oleju migdałowego, nakładamy na twarz, szyję i dekolt i tworzymy okluzję nakładając folię oraz ciepły ręcznik, w ten sposób składniki aktywne lepiej się wchłoną. Taką maseczkę pozostawiamy nawet na 30 minut. Po tym czasie ściągamy maseczkę i delikatnie przemywamy letnią wodą.
Przeciwzmarszczkowo działa również maseczka z miodowo-twarogowa. Łyżkę miodu łączymy z chudym twarogiem i taką maseczkę aplikujemy na twarz, szyję i dekolt na ok. 20 minut. Regenerująco na skórę działają także oleje: migdałowy, lniany oraz kwasy omega 3 i omega 6.

Niestety, ani maseczki, ani ampułki nie zdziałają cudów jeśli prowadzimy niehigieniczny tryb życia ( palimy papierosy, nadużywamy kąpieli słonecznych i solarium, źle się odżywiamy – nasza dieta jest bardzo uboga w owoce i warzywa, spożywamy dużo fast-foodów, alkohol). Prowadząc niezdrowy tryb życia, nie tylko nasza skóra, ale i cały organizm narażony jest na działanie wolnych rodników. Jeśli jednak połączymy zdrowy tryb życia z dobrą pielęgnacją domową, na pewno nasza cera będzie się starzeć dużo wolniej.

Pielęgnacja skóry starzejącej się w salonie urody

W salonie piękności mamy o wiele więcej możliwości działania przeciwstarzeniowego. Możemy zacząć od zabiegów złuszczających naskórek: mikrodermabrazji, peelingu kawitacyjnego, kwasów owocowych. Zabiegi te usuną warstwę rogową naskórka, odświeża skórę, przygotują na wprowadzanie preparatów z substancjami aktywnymi, pobudzą komórki skóry do pracy i regeneracji.

Po peelingu najlepiej jest wprowadzić za pomocą ultradźwięków ampułkę przeciwzmarszkową i odżywczą. Ampułka taka zawierać może witaminy młodości: A, C, E, nawilżający kwas hialuronowy, ceramidy, NNKT, NMF, aminokwasy, żeńszeń, kolagen, elastynę, fitohormony, kwas mlekowy, algi, aloes.

Po wprowadzeniu ampułki warto wykonać liftingujący masaż twarzy, szyi i dekoltu. Specjalne techniki masażu pobudzają krążenie w głębi skóry, odżywiają, działają napinająco i stymulująco. Tak przygotowana skóra może być teraz uspokojona przez aplikację maseczki np. algowej, kremowej lub płata kolagenowego.

Jeśli chcemy intensywniej podziałać na skórę skorzystajmy z zabiegu fotoodmładzania. Zabieg ten to działanie na skórę falami lasera kosmetycznego IPL, które uelastyczniają, niwelują przebarwienia, likwidują rumień.

Innym zabiegiem, z którego warto skorzystać, to stymulacja głębszych warstw skóry falami radiowymi. Fale te rozgrzewają skórę właściwą do temperatury około 65- 70 st C, tym samym pobudzając komórki skóry fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Świetne efekty daje także zabieg mezoterapii bezigłowej. Zabieg ten wykorzystuje zjawisko elektroporacji do bezinwazyjnego wprowadzania wgłąb skóry składników aktywnych zawartych w specjalnych ampułkach. Wszystkie te zabiegi należy wykonywać w seriach, gdyż tylko wtedy przyniosą pożądany efekt. Liczbę zabiegów dobiera kosmetolog w porozumieniu z klientką.

Zatrzymać młodość

Zatrzymanie uciekającego czasu to marzenie wielu z nas. Może kiedyś powstaną cudowne zabiegi kosmetyczne na zawsze niwelujące zmarszczki, przebarwienia i inne oznaki starzenia lecz teraz, możemy tylko pomóc sobie dobrze dobraną pielęgnacją domową wspomaganą zabiegami kosmetycznymi.

Niezależnie od tego czy wykonujemy zabiegi w domu, czy w salonie urody ważna jest systematyczność. Regularne pobudzanie skóry do pracy i regeneracji sprawi, iż będziemy cieszyć się gładką i jędrną skórą długi czas.

W pielęgnacji przeciwstarzeniowej ważne jest także dostarczanie skórze nawilżenia, antyoksydantów i składników odżywczych, a także ochrona przeciwsłoneczna. Jeśli stosować będziemy wszystkie te zasady, a nasze życie będzie prowadzone higieniczne możemy powiedzieć, że zrobiłyśmy inwestycję, która przyniesie zysk w postaci dobrej kondycji naszej skóry przez długie lata.