Skóra tłusta to skóra problematyczna, błyszcząca, matowa, na której występują zaskórniki i ropne krostki. W pielęgnacji tego typu cery najważniejsze jest to, aby zachowana była sebo-równowaga czyli opanowane wydzielanie łoju przez gruczoły łojowe. Jednym słowem – aby skóra była matowiona, a zarazem nawilżona.

Pielęgnacja skóry tłustej w domu

Przy pielęgnacji skóry tłustej należy pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam zachować ją w dobrej kondycji. Do mycia twarzy używajmy przeznaczonych dla skóry tłustej żeli i tonizujmy ją tonikami bezalkoholowymi. Starajmy się nie usuwać zaskórników samodzielnie, gdyż może to doprowadzić do stanu zapalnego i powstania krosty podskórnej.

Na co dzień używajmy kremów matujących, a także lekkich kremów-żeli pod oczy. Na noc warto stosować kremy złuszczające na bazie kwasów owocowych 2-3 razy w tygodniu. Latem dodatkowo używajmy kremów z filtrem UVA i UVB.

Raz w tygodniu zastosujmy peeling ziarnisty i maseczkę oczyszczającą z glinki zielonej lub drożdży.

Przepisy na domowe maseczki do cery tłustej

Możemy także samodzielnie wykonać maseczkę do twarzy np. z bratków, skrzypu i drożdży.

Łyżkę zmielonych bratków wraz z łyżką sproszkowanego skrzypu mieszamy z łyżeczką drożdży i przegotowaną wodą, tak przygotowaną papkę kładziemy na twarz przykrywając zmoczoną gazą, maseczkę trzymamy na twarzy około 20 minut.
Cera tłusta charakteryzuje się rozszerzonymi porami dlatego stosujmy maseczki ściągające. Taką maseczkę przygotowujemy z płtaków owsianych. Łyżkę zmielonych płatków owsianych oraz łyżkę sproszkowanego skrzypu rozcieramy na papkę wraz z przegotowaną wodą, dodajemy kilka kropli soku z cytryny lub z żurawin. Tak przygotowaną maseczkę trzymamy na twarzy około 15-20 minut. Gdy będziemy czuć mocne ściągnięcie i pieczenie zmyjmy ją wcześniej. Po zmyciu maseczki pamiętajmy o nawilżaniu skóry, to iż jest ona tłusta nie oznacza, że nie potrzebuje składników odżywczych.

Zabiegi dla cery tłustej w salonie urody

W menu zabiegowym gabinetów kosmetycznych jest szeroki wybór zabiegów dla cery tłustej. Możemy śmiało skorzystać z manualnego oczyszczania skóry (z zaskórników), peelingu kawitacyjnego, mikrodermabrazji diamentowej lub korundowej, złuszczania kwasami owocowymi, zabiegów sebo-regulujących.

Zabiegi złuszczające mają na celu zwężenie porów, oczyszczenie skóry, usunięcie zrogowaciałego naskórka. Zabiegi te rozjaśniają cerę, nawilżają, regulują pracę gruczołów łojowych i niwelują przebarwienia pozapalne. Świetne rezultaty dają połączenie peelingu kawitacyjnego lub mikrodermabrazji z eksfoliacją kwasami owocowymi. Zabieg ten najlepiej jest wykonywać w serii 6-10 powtórzeń raz na 2-3 tygodnie.

Zabieg manualnego oczyszczania skóry z zaskórników i innych zanieczyszczeń jest zabiegiem przygotowującym cerę na dalsza pielęgnację. Ale nie przesadzajmy z częstotliwością wykonywania tego zabiegu, gdyż skóra po nim jest bardzo poruszona i podrażniona.

Zabiegi sebo-regulujące to zabiegi, które mają na celu podtrzymanie dobrej kondycji skóry. Oparte są na ampułkach z dodatkiem fiołka trójbarwnego, szałwii, zielonej herbaty, olejku z drzewa herbacianego, kwasu salicylowego, cynku, glukonolaktonu, tymianku. W zabiegach tych można zastosować maseczkę ściągającą lub mikronizowaną algę (to ta, która „pachnie” rybą) , która działa rewelacyjnie na regulację „tłustości” naszej skóry.

Skóra tłusta jest skórą trudną w pielęgnacji. Ważne jest, aby zachować równowagę między nawilżaniem, a złuszczaniem i aby opanować pracę gruczołów łojowych. Gdy nie radzimy sobie ze swoja skórą udajmy się na konsultację do kosmetologa, który doradzi nam z jakich zabiegów skorzystać i jakie stosować kosmetyki w domu.