Na co zwracamy największą uwagę, dokonując wyboru konta osobistego? Zależy to głównie od potrzeb klienta banku i jego preferencji, w końcu nie wszystkim klientom musi zależeć na koncie internetowym, a tego typu rachunek jest przecież wybierany najchętniej, zwłaszcza przez ludzi młodych.

Bardzo istotne są tutaj opłaty, jakie bank pobiera za prowadzenie konta i związane z nim operacje bankowe. Nikt nie lubi przepłacać, a ofert kont bankowych jest na tyle dużo, by można było wybrać jak najmniej kosztowną, najlepiej w ogóle opcję bezpłatną. Tutaj znowu pojawia się konto internetowe jako korzystna opcja, bo najczęściej właśnie bezpłatna, ewentualnie obwarowana pewnymi warunkami. Coraz więcej banków uniwersalnych ma w swoje ofercie konto internetowe, nie tylko banki typowo internetowe, jak choćby Mbank, ale i te tradycyjne, z długą historią, jak lubiany przez Polaków PKO BP. Posiadając konto internetowe zyskujemy całodobowy dostęp do środków na koncie, a także możliwość wykonywania operacji bankowych o dowolnej porze. Czasami tego typu konta osobiste wymagają posiadania karty bankomatowej, za której użytkowanie w ciągu roku trzeba płacić. Można jednak i to ominąć, gdy wykonamy kartą operacje w internecie na określoną kwotę lub zapłacimy nią w tradycyjnym sklepie.

Warto wspomnieć o jeszcze jednej opcji, jaką chętnie widzimy, zakładając konto osobiste. Chodzi o limit w koncie, popularny zwany debetem. Czasami jest to znacznie korzystniejsze rozwiązanie, niż typowy kredyt gotówkowy, choćby dlatego, że nie musimy składać wniosku kredytowego, by uzyskać potrzebną gotówkę. Mając przyznany limit w koncie osobistym możemy z niego korzystać w razie potrzeby, a w sytuacji, gdy szybko go spłacimy, naliczone odsetki nie nadwerężą specjalnie domowego budżetu.