Jestem zazdrosna o nową koleżankę

Przyjechałam na studia do Krakowa. Nie dostałam mieszkania w akademiku więc razem z najlepszą przyjaciółką z Liceum, która także dostała się na studia wynajęłyśmy pokój w mieszkaniu studenckim. Pokój był jednak przewidziany na trzy osoby, więc zrobiłyśmy rekrutację na współlokatorkę. Udało nam się szybko nawet znaleźć fajną osobę no i właśnie tutaj jest mój kłopot. Do tej pory ja i Sylwia byłyśmy takimi papużkami nierozłączkami, teraz widzę, że „Nowa” strasznie chce się z nami zaprzyjaźnić. To bardzo fajne, ale chyba jestem zazdrosna o to, że Sylwia i „Nowa” już bardzo się polubiły i nawet ostatnio, kiedy mnie bolała mnie głowa i wolałam zostać w mieszkaniu poszły we dwie na imprezę. Boję się trochę, że stracę najlepszą przyjaciółkę.

Zazdrość opiera się na poczuciu braku.

Doświadczenie zazdrości w znacznym stopniu opiera się na poczuciu braku, tego czym – w naszym mniemaniu – obdarzeni są inni. Zazdrość jest uczuciem niepokoju co do oddania osoby bliskiej, podejrzliwości i dążeniem do wyłączności w tym zakresie, powiązane z chęcią przeciwdziałania ewentualnemu naruszeniu tej wyłączności. Możemy być zazdrośni o kogoś lub o coś co posiadamy i nie chcemy , aby nam to zabrano. Zazdrość odgrywa w relacji ważną rolę: ostrzega przed niebezpieczeństwem utraty tego, na kim nam zależy. Zazdrość jest jedną z emocji i jest nam potrzebna bo jako uczucie informuje nas o czymś.

Motywy dla których bywamy zazdrośni mogą mieć dwojakie podłoże: wybrany człowiek będzie w stanie zaspokoić jakąś ważną dla drugiego a niezaspokojoną dotąd potrzebę psychiczną lub że powstała relacja/ związek przyjacielski będzie dostarczał tych samych pozytywnych doświadczeń , które oferował dom rodzinny, a zatem będzie jego naturalna kontynuacją.

Zazdrości towarzyszy cała gama emocji, takich jak złość, smutek, poniżenie, wściekłość, cierpienie, żal i wiele innych. Pojawia się obawa, czy inna osoba nie okaże się przypadkiem ciekawsza od nas, bardziej zajmująca , zabawniejsza, może inteligentniejsza? Krótko mówiąc czy nie stanie się dla nas zagrażającą konkurencją.
Okazywane nam żywe zainteresowanie, gotowość pomocy, podziw, pragnienie przebywania w naszym towarzystwie, a tym samym nadanie nam statusu kogoś wyjątkowego pochlebia naszej miłości własnej. Potwierdza lub uświadamia nam naszą wartość jako osoby.

Ważne jest aby umieć i móc rozmawiać o tym co jest dla nas ważne, co nas niepokoi w relacji z przyjaciółką. Szczera rozmowa może być początkiem pogłębiania relacji przyjacielskiej i upewnić nas kim jesteśmy dla drugiej osoby. Warto mieć uwagę również w kierunku zmian w sobie, jak praca nad poczuciem własnej wartości.