Koleżanka kradnie rzeczy z pracy

Mój problem jest w zasadzie banalny, ale wierzcie mi nie wiem co robić. Otóż siedzę biurko w biurko z nową dziewczyną. Pracuje u nas w biurze od dwóch miesięcy. Jest to młoda osoba, zaraz po studiach, pełna wigoru, nowych pomysłów i na prawdę wszyscy , także szef są z niej bardzo zadowoleni. Na pewno firma skorzysta z jej pracy. Niestety mam takiego pecha, że zauważyłam, że dziewczyna okrada firmę. A to wsadziła sobie dwa długopisy do torebki, a to kiedyś zniknął zszywacz, ryza papieru itd. Takie drobnostki. Niestety tydzień temu zauważyłam pen driva i mam podejrzenia, że mogła skopiować jakieś ważne dokumenty. Nie wiem co zrobić. Nie chciałabym wyjść na donosiciela. Nie mam też pewności co do tego pen driva. Ale nie daje mi spokoju to, że ta osoba firmę okrada. Jak to rozwiązać ? Czy muszę osobiście o tym poinformować szefa – z którym de facto takie średnie mam dość stosunki – czy można to rozwiązać inaczej ?

Sytuacja nie należy do komfortowych.

Witaj Vilga,
sytuacja, w której się znalazłaś na pewno nie należy do komfortowych. Zapewne pierwszą rzeczą jaką chcielibyśmy zrobić to poinformować o wszystkim szefa. Jednakże słusznie zauważyłaś, że może to zostać źle odebrane i może to zaszkodzić Tobie bardziej niż nowej pracownicy.
Moja rada jest środkiem pośrednim. Mianowicie, przy najbliższej okazji zapytałabym tę nową koleżankę, czy nie wie co się stało z papierem/zszywaczem/długopisami itp. gdyż jeszcze wczoraj/dwa dni temu było ich dużo/był zapas. Zwrócić uwagę koleżanki na to, iż ty zauważasz, że brakuje tych artykułów. Być może do tej pory uważała, że nikt tego nie zauważy i że będzie mogła praktykować „pożyczanie” rzeczy bezkarnie. Jeśli zaczniesz głośno o tym mówić i dostrzegać zbyt szybkie znikanie artykułów biurowych możliwe, że podobne incydenty nie będą już miały miejsca. Obędzie się również bez informowania o wszystkich szefa, czego nie chciałabyś robić. Jeśli chodzi o pen driver’a którego zauważyłaś, możliwe że koleżanka nie kopiowała dokumentów, tylko kolejny raz chciała wykorzystać możliwość i być może wydrukować prywatne rzeczy w pracy, na służbowym sprzęcie i w służbowym czasie.

Bądź czujna, ale nie przesadzaj z podejrzliwością. Człowiek podejrzliwy wytłumaczy każde zachowanie jako niezgodne z prawem i normami obyczajowymi, doszukując się tylko negatywnych rzeczy w zachowaniu drugiej osoby. A nie o to nam przecież chodzi, prawda. 🙂