Naprężacz powięzi szerokiej – jak go ćwiczyć?

Naprężacz powięzi szerokiej jest jednym z ludzkich mięśni, który został zlokalizowany z bocznej strony obu bioder. Występuje na granicy z mięśniem krawieckim, ale łączy się również z mięśniami pośladkowymi. Spełnia w ciele pewne funkcje, jednakże mało osób pamięta o tym, by go ćwiczyć i nie robią tego nawet ci, którzy teoretycznie znają się na trenowaniu i prowadzą aktywny tryb życia. Jak zatem można zadbać o tę partię sylwetki? Jak ją wzmacniać i pomagać jej w pracy?

Trening naprężacza powięzi szerokiej powinien uwzględniać dwa rodzaje ćwiczeń – ćwiczenia wzmacniające oraz te rozciągające. Te pierwsze nazywane są również ćwiczeniami oporowymi. Mają one za zadanie wzmocnić wybraną grupę mięśniową i zapewnić jej jeszcze więcej siły. Świetne ćwiczenia na naprężacz można wykonać przy pomocy specjalnych gum oporowych bądź mini bandów. Opaskę treningową należy założyć na nogi mniej więcej na wysokości kostek, a następnie wykonywać odwiedzenia nóg w jedną i drugą stronę. Ćwiczenie najlepiej powtórzyć w przynajmniej czterech bądź pięciu seriach. Każda z nich powinna składać się z ok. dwunastu powtórzeń na jedną stronę.

Naprężacz powięzi szerokiej musi być nie tylko wzmacniany, ale też i rozciągany. Zazwyczaj jednak klasyczne ćwiczenia rozciągające na biodra dość mocno na niego wpływają, więc wystarczy pamiętać o tym, by wykonywać je po każdym siłowym treningu. Rozciągania nie należy jednak przeprowadzać na siłę. Jeżeli ciało stawia opór, nie powinno się go zmuszać do przekraczania naturalnych barier.