Słowo kariera kojarzy się z ogólnym poszanowaniem, dobrym stanowiskiem i z wysokimi zarobkami. Kariera to również realizowanie swoich celów i poczucie bycia spełnionym w pracy. Będąc u progu wyboru pierwszej pracy często nie zdajemy sobie sprawy ile będziemy musieli przejść, żeby zaistnieć na rynku pracy.

Wybór pierwszej pracy – klucz do przyszłego sukcesu zawodowego ?

Pierwszym i najtrudniejszym zadaniem jest wybór pierwszej pracy. Ale czy właściwie mamy wpływ na to, gdzie chcemy pracować? W dobrej sytuacji są osoby, które na studiach już gdzieś pracowały lub odbywały staże i praktyki. Takie osoby doskonale potrafią jasno określić swój cel zawodowy i wiedzą gdzie na pewno nie chcą pracować. A to już dużo – bardzo dobrze jest bowiem wiedzieć czego w życiu na pewno nie chcemy robić. Wielu młodych ludzi niestety o tym zapomina i szukają pracy wszędzie, wyzbywając się ambicji, a ich celem jest tylko „zahaczenie się” gdzieś na etacie.

Potocznie mówi się, że każdy gdzieś zaczynał, ale gdzie zacząć? Nasz polskie realia nie stwarzają dla absolwentów dogodnych warunków i swobody w wyborze miejsca pracy. Często sami pracodawcy nie chcą zatrudniać osób bez doświadczenia. Urzędy lub nawet sami pracodawcy proponują staże za marne grosze i często pojawia się tutaj dylemat iść na staż i „pomęczyć się” te 6 miesięcy, ale robić to co się lubi czy szukać pracy, która oferuje większą pensję, ale która nie jest zgodna z naszymi ambicjami i wykształceniem ? Wybór rodem z tragedii antycznej. Każdy jest niedogodny, bo przecież pracując nawet pierwszy raz też chcemy otrzymywać godne wynagrodzenie.

Młodzi ludzie dopiero co wchodzący na rynek pracy często nie zdają sobie sprawy z własnych atutów, nie zastanawiają się nad nimi. Czują się niepewnie i towarzyszą im wątpliwości co do słuszności wyboru studiów, własnych umiejętności, ale również niewiara w skuteczność własnych działań. Często wynika to z braku informacji o rynku pracy. Młodzi ludzie nie mający żadnego doświadczenia często nie wiedzą gdzie się udać, jak pytać o pracę, jak się skutecznie sprzedać pracodawcy.

Jak powinno wyglądać skuteczne szukanie pierwszej pracy?

Przede wszystkim musisz się określić. Zapytaj siebie – co chcesz robić? Bez tego będziesz tylko dryfować na burzliwym oceanie rynku pracy. Gdy nie jesteś pewna – warto udać się do doradcy zawodowego, który pomoże ci określić twoje kompetencje, mocne strony i obszary gdzie możesz to wszystko wykorzystać. Możesz także udać się do lokalnego Urzędu Pracy, który dzięki swoim programom, daje realną możliwość i szanse na zatrudnienie. W Urzędzie Pracy często organizowane są kursy gdzie można jeszcze podnieść swoje kwalifikacje i stać się bardziej atrakcyjnym na rynku.

Idąc tym tropem dobrym miejscem na poszukiwanie pracy są także biura karier, bowiem tam zgłaszają się często pracodawcy, którzy właśnie szukają absolwentów. Kolejnym krokiem mogą być agencje pracy tymczasowej, których głównym zadaniem jest pozyskiwanie dla firm osób o preferowanych kwalifikacjach zawodowych. Współpraca z taką agencją daje możliwość pracy dorywczej w wielu firmach, a to z kolei pozwala zdobyć bogate doświadczenie w pracy i również daje rozeznanie co do własnych preferencji zawodowych.

Następnym sposobem na efektywne poszukiwanie zatrudnienia powinna być własna aktywność. W zależności od charakteru pracy, jaką chcemy podjąć, należy szukać pracy w tych miejscach gdzie chcielibyśmy pracować. Zostawiając w nich swoje cv oraz list motywacyjny pracodawca może przeanalizować wszystkie nasze mocne strony, sprawdzić motywy, jakie nami kierują przy wyborze akurat jego firmy i podjąć decyzję, czy taka osoba powinna zostać jego pracownikiem. Ważne jest to, abyś swoje dokumenty aplikacyjne pozostawiała w jak największej liczbie miejsc. Jest wówczas większe prawdopodobieństwo, że zostaniesz zaproszona na rozmowę kwalifikacyjną. Nie jest również istotne, czy pracodawca w danej chwili szuka pracownika, czy nie. Może się bowiem okazać, że np. za miesiąc będzie ogłoszony nabór na kolejne stanowisko.

Dostałaś pracę marzeń ? Szanuj ją …

Obecnie obserwuje się trend, że młodzi ludzie bardzo często zmieniają stanowiska pracy. Wynika to być może z nieznajomości rynku pracy, z tego, że na początku bierze się pierwszą, lepszą pracę włąśnie po to , aby za chwilę ją zmienić. Właściwie nie jest to dziwne, bo czasy kiedy pracowało się 30 lat w jednym zakładzie pracy już dawno minęły i często bywa tak, że po pierwszych miesiącach pracy zachwyt i entuzjazm mija kiedy poznaje się strukturę, warunki i organizację pracy.

Tylko czy takie skakanie z kwiatka na kwiatek daje realna szansę na karierę zawodową? Taką właśnie gdzie będziemy szanowani, gdzie będziemy dobrze zarabiać, a przy tym wykonywać to co się naprawdę kochamy? Bądźcie aktywne, szukajcie, próbujcie, bo tylko w ten sposób możecie zdobyć pracę na jakiej wam zależy.Ale kiedy już ją zdobędziecie – zostańcie na dłużej. Praca kilka lat w tej samej, sprawdzonej fimie przynosi spokój, zadowolenie i stabilność. Wbrew pozorom – umożliwa także rozwój w ramach dziedziny w której się specjalizujemy. W którymś momencie zawodowego życia to ciekawsze, niż ciągłe zmiany.