Jeszcze niedawno cieszyłyśmy się, że dostałyśmy się na wymarzone studia, wierząc, że możemy zmienić świat. A tu pięć lat mija jak z bicza strzelił i dopada nas rzeczywistość, ta szara, w której każdy ma pracę, płaci rachunki i jakoś musi sobie radzić. No właśnie, ale jak znaleźć pracę, która pozwoli nam nie tylko zapłacić przysłowiowe rachunki, ale da nam możliwość rozwoju i samospełnienia?

Start kariery

Młodzi absolwenci wiedzą naprawdę nie wiele na temat rynku pracy na który właśnie wchodzą. Bardzo często nie są przygotowani na drastyczne starcie z rzeczywistością. Badania pokazują, że nawet osoby po studiach nie potrafią przygotować odpowiednich dokumentów aplikacyjnych. Błędy w takich dokumentach są nie tylko formalne, ale głównie wynikają z tego, że sami studenci nie wiedzą co chcą tak naprawdę w swoim życiu zawodowym robić, nie znają siebie i nie znają oczekiwań pracodawców.

Przygotowany jeden wzór CV wysyłają do setek firm oczekując na odkrycie. Absolwenci często nie wiedzą, że pracodawcy tak naprawdę kupują naszą usługę, czyli pracę i dlatego wybierają kandydatów spełniające ich wymogi. Warto więc poznać takiego pracodawcę i dowiedzieć się jak się pracuje w jego firmie, a przede wszystkim jakie oczekiwania ma wobec swoich pracowników.

Często jest tak, że młody człowiek aplikując do korporacji chcąc pokazać się z jak najlepszej strony, podkreśla swoją indywidualność i wyjątkowość. Niestety w tym wypadku nie jest to dobry pomysł. Korporacje szukają na ogół pracowników zespołowych, dobrze czujących się w wykonywaniu zadań powtarzalnych i standardowych. Tutaj osobowość się nie liczy. Wielu pracodawców podkreśla zresztą, że poszukuje graczy zespołowych.

Staż lub praktyka na studiach pozytywnie wpływa na wizerunek świeżo upieczonego absolwenta na rynku pracy. Same piątki w indeksie nie są dla pracodawcy gwarancją umiejętności pracownika. Nie chodzi nawet o pracę na etat – ponieważ studiując dziennie może okazać się to trudne do realizacji. Chodzi o aktywność podczas studiów, która wskazuje na umiejętność pracy w zespole i rozwiązywanie problemów i konfliktów.

Etat czy własna działalność ?

Specjaliści od rynku pracy twierdzą, że kariera zawodowa to nie tylko przypadek, ale przede wszystkim wynik dokładnego zaplanowania swoich działań i celów. Dlatego obecnie zachęca się młodych studentów do działania i do przedsiębiorczości. Istnieją programy wspierające przedsiębiorczości i zakładania firm, np.: akademickie inkubatory przedsiębiorczości (AIP), które prowadzone są przez Fundację Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości i zlokalizowane przy uczelniach publicznych i niepublicznych.

Inkubatory są wsparciem w praktycznych działaniach rynkowych, a to przede wszystkim wyraża się poprzez umożliwienie beneficjentom prowadzenia własnej działalności korzystając z osobowości prawnej inkubatora. Wsparcie oraz środki na jakie można liczyć współpracując z inkubatorem to między innymi:

prowadzenie księgowości przez AIP,
nie trzeba posiadać rejestracji firmy w urzędach; osobowość prawną (NIP, REGON, wpis do KRS) udostępnia AIP,
brak obowiązku opłaty składek ZUS,
wsparcie biurowe; możliwość korzystania z biura wraz z wyposażeniem,
porady prawne,
uczestnictwo w społeczności biznesowej.

Warto korzystać z takiego typu wsparcia, szczególnie gdy ma się głowę pełną pomysłów i chęć do bycia samej sobie szefem.

Nie każda z nas ma jednak żyłkę do biznesu, ale szukając pracy zdecydowanie większość z nas kieruje się wyłącznie swoimi zainteresowaniami. Nie ma w tym oczywiście nic złego, bo każda z nas chciałaby robić to co lubi. Niestety gospodarcze realia weryfikują nasze marzenia i nie zawsze udaje się znaleźć pracę marzeń.

Jak zacząć poszukiwania pracy

Szukając pracy zaczynamy od Internetu, tam znajdziemy się najwięcej ogłoszeń o pracę. W dzisiejszym świecie jest to najszybszy sposób aplikowania o pracę, ale nie tylko. W Internecie można również znaleźć informacje o potencjalnym pracodawcy. Można wysłać do niego e-mail, bądź przejść się do siedziby firmy i tam złożyć swoją aplikację.

Nawet jeżeli w danym momencie pracodawca nie poszukuje pracownika, to w niedługim czasie może pojawić się wolny wakat. Warto również zaglądać do gazet i pytać znajomych, może się okazać że u kogoś w firmie zwolniło się właśnie stanowisko na któym byśmy chętnie się widziały. Niektóre firmy proponują absolwentom programy stażowe, gdzie od samego początku określa się ścieżkę zawodową. O staże można pytać również w urzędach pracy.

Grunt to zdobyć doświadczenia. Pamiętać należy, że aplikując na jakieś stanowisko należy starannie przygotować CV. To jest Twoja wizytówka!

Rozmowa kwalifikacyjna

Złożyłaś aplikację i udało się uzyskać zaproszenie na rozmowę. Co teraz? Warto przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Pierwsza rozmowa kwalifikacyjna na pewno będzie bardzo stresującym przeżyciem. Jak jednak mówi stare porzekadło „praktyka czyni mistrza” – wystarczy trochę poćwiczyć.

Zastanów się, o co mogą ciebie zapytać. Mają twój życiorys oraz list motywacyjny. Najczęściej padające pytania to: „Dlaczego wybrałeś naszą firmę?”, „Opowiedz coś o sobie”, „Jakie są twoje wady i zalety?”. Co odpowiedzieć? Pracodawca zwraca uwagę, czy twoje odpowiedzi pasują do jego wymagań, a także czy są oryginalne i nieszablonowe. Ponieważ nie masz jeszcze żadnego doświadczenia interesuje go czy podołasz zadaniom i czy masz wystarczającą motywację do pracy.

Warto też zapoznać się ze średnią stawką na dane stanowisko – przy pytaniu „Ile chciałabyś zarabiać?” powinnaś wiedzieć, czego chcesz i odpowiedzieć bez wahania. Podczas takiej rozmowy bądź przede wszystkim sobą.

Dobrze jest również dowiedzieć się czegoś o firmie, zadać jedno lub dwa pytania pracodawcy – widać wtedy, że naprawdę jesteśmy zainteresowane ofertą.

Formalności po otrzymaniu pracy

Hurra. Dostałaś pracę. Gratulacje! Teraz przejrzyj dokładnie umowę, którą otrzymałaś od pracodawcy. Jeśli masz jakieś wątpliwości nie podpisuj jej od razu, ale skonsultuj ją ze swoim przełożonym. Czasami możesz tam znaleźć pewne haczyki, które w przyszłości mogą ci przeszkadzać (np. zbyt długi / lub zbyt krótki okres wypowiedzenia, zakaz konkurencji itd.).

Pamiętaj także o niezbędnych formalnościach. Zaświadczenie lekarskie, NIP, fundusz emerytalny. To są podstawy, którymi powinnaś się zainteresować. Pracodawca na pewno pomoże Ci w tych kwestiach. Warto również nabyć kodeks pracy, dzięki któremu będziesz znała swoje prawa i obowiązki.

Pierwszy dzień w pracy

Po pierwsze i najważniejsze – wyśpij się!. Musisz być w dobrym nastroju i gotowa do pracy. Nie warto sobie zaprzątać głowy tym, że nie będziesz wiedziała co masz robić, od czego zacząć i co w praktyce dokładnie należy do twoich obowiązków. Zazwyczaj na początku zawsze jest jakaś osoba do pomocy, która wprowadzi się w świat firmy. Grunt to pozytywne nastawienie i chęć do pracy.