Popyt na handlowców był i jest bardzo duży. Handlowcy zatrudniani są praktycznie we wszystkich branżach, od spożywczej aż po przemysł ciężki. Rynek pracy dla specjalistów sprzedaży rozwija się bardzo dynamicznie. To właśnie dla nich na każdym portalu rekrutacyjnym można znaleźć najwięcej ofert pracy.

Kim jest handlowiec?

Handlowiec to osoba zajmująca się sprzedażą produktów lub usług danej firmy. Mimo tego, że praca się nie zmienia, to na przestrzeni czasu uległy zmianom charakter oraz techniki pracy. Ścieżka kariery w pracy handlowca wiedzie od zwykłego przedstawiciela handlowego, przez szefa sprzedaży w danym regionie lub kierownika zajmującego się kluczowymi klientami, aż do dyrektora sprzedaży. Stanowiskom tym odpowiadają różne zakresy obowiązków, co wiązać się może z różnym charakterem pracy. Może to być praca biurowa w siedzibie firmy lub w terenie i u klienta, gdzie bierze się udział w spotkaniach i negocjacjach. W tej branży w bardzo krótkim czasie można osiągnąć wysokie stanowisko, które zależne jest od wyników pracy, predyspozycji zawodowych i talentu menadżerskiego.

Predyspozycje do pracy handlowca

Istnieje opinia, że handlowanie ma się we krwi i nie jest do tego potrzebne żadne wykształcenie. Jednak analizując rynek można zauważyć, że wykształcenie jest nie tyle potrzebne, co przydatne. Obecnie konsumenci stawiają wysokie wymagania i tym samym zmuszają handlowców do zdobycia gruntownej wiedzy w danej dziedzinie, żeby umiejętnie doradzać i prezentować dany produkt czy usługę. Bardzo ważne są wysokie umiejętności interpersonalne ,takie jak: łatwość nawiązywania kontaktów z ludźmi oraz ich utrzymywania, dyspozycyjność, samodzielność, kreatywność. Jest to praca dla osób lubiących wyzwania, kontakt z ludźmi, które ukierunkowane są na realizację celów.

Zarobki i wynagrodzenia handlowców

Wynagrodzenia handlowców

Pracodawcy z reguły bardzo cenią sobie dobrych handlowców oferując im bardzo dobre warunki płacy i pracy. To właśnie sprzedaż jest siłą napędową każdej firmy i dzięki niej można utrzymywać pozostałe działy. Osoby początkujące mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 2500-4000 złotych brutto miesięcznie. Z kolei osoby ukształtowane zawodowo i z doświadczeniem mogą liczyć na zarobki powyżej 4000 złotych brutto. Poza pensją podstawową oferowane są również prowizje od zrealizowanych sprzedaży. Najlepiej opłacaną branżą jest branża informatyczna, gdzie płace są nawet wyższe od powyżej podanych o 100%. Pracodawcy oferują również często pozapłacowe pakiety takie jak prywatne ubezpieczenie zdrowotne czy wsparcie w zakresie kształcenia. Handlowcy zawsze dodatkowo mają zapewnione narzędzia pracy takie jak samochód, komputer osobisty i telefon służbowy.

„Z wykształcenia jestem farmaceutką i jeszcze na studiach dostałam pracę jako przedstawiciel handlowy w jednej z firm farmaceutycznych. Od razu dostałam samochód służbowy oraz laptop i telefon. Byłam zachwycona, jednak po kilku latach intensywnej pracy miałam dosyć ciągłych wyjazdów i godzin pracy. Dzięki tej pracy stałam się kobietą odważną i zdecydowaną i cały czas korzystam ze zdobytego doświadczenia. Obecnie szkolę pracowników aptek z technik sprzedaży.” Ela, 29 lat, farmaceutka.

Wypalenie w pracy handlowca

Praca handlowca jest bardzo intensywna i wymagająca. Codzienny kontakt z klientami bywa bardzo wyczerpujący. W wyniku czego może szybko spaść zaangażowanie w pracę oraz jej efektywność. To może doprowadzić do wypalenia zawodowego. Według psychologów w tym zawodzie często dotyka to pracowników przeciętnych, którzy nigdy nie odnieśli sukcesów. Ci bardziej zmotywowani szukają wyzwań na rynku. Nie można jednak uogólniać. Coraz częściej wypalenie dotyka tych, którzy osiągają największe sukcesy. Jest wiele przyczyn wypalenia zawodowego. Każdy handlowiec po udanym miesiącu, kwartale czy roku staje przed kolejnym okresem, w którym musi udowodnić, że wciąż potrafi dobrze sprzedawać. Często przyczyną wypalenia zawodowego jest brak ciekawych wyzwań i perspektyw. Motywacja do pracy gwałtownie spada i trudno wtedy zachęcić pracownika do czegokolwiek, kiedy osiąga kolejne porażki. Zależne jest to tylko od indywidualnych cech pracownika, czy zdecyduje się na wysiłek by poprawić sytuację. Najlepszą metodą jest zapobieganie.

Skuteczny menager na bieżąco powinien monitorować sytuację. Dobrym, a właściwie doskonałym narzędziem do utrzymania wysokiej formy sprzedawców jest korzystanie z ich potencjału i doświadczenia. Takie działanie pokazują handlowcom, że nie są tylko narzędziem do zarabiania pieniędzy ale, że są doceniani i dostrzeżeni. Jeśli jednak sprzedawca nie czuje się już dobrze w swojej roli może łatwo zmienić zawód właśnie dzięki swojemu doświadczeniu. Byli handlowcy doskonale radzą sobie z zarządzaniem personelem, biurem czy informacją. Poza tym wielu handlowców zakłada własne firmy np. szkoleniowe i dzięki swojej elastyczności nie szkolą tylko z technik sprzedażowych, ale również z innych zakresów takich jak np. zarządzanie sobą w czasie.

Kobiety w handlu

Trudno jest ocenić czy kobiety są lepsze bądź gorsze w tym zawodzie od mężczyzn. Kobiety reprezentują inne cechy. Są bardziej delikatne, a zarazem empatyczne. Łatwiej im postawić się w sytuacji danego klienta i są w stanie zaproponować im odpowiednie rozwiązanie czy produkt. Kobiety bardzo dobrze sobie radzą w sprzedaży w branżach typowo kobiecych, czyli przy sprzedaży kosmetyków, chemii czy farmaceutyków. Jeśli chodzi o branże informatyczne to większym zaufaniem cieszą się jednak mężczyźni.