Kiedy ostatni raz byłaś u kosmetyczki? Znasz jakąś dobrą kosmetyczkę? Mogłabyś polecić jakiś gabinet kosmetyczny? Takie pytania często zadawane są wśród kobiet- przyjaciółki, koleżanki w pracy, mamy, babcie i córki. Ale najczęściej poczta pantoflowa jest skąpo wyposażona, są jakieś wątpliwości i nie można ręczyć głową za profesjonalizm gabinetu. W czasie karnawału częściej niż w ciągu roku pytania te będą pozostawały bez odpowiedzi. Potrzebujemy dobrej pielęgnacji i jeszcze lepszego makijażu na karnawałowy bal. Czy to naprawdę aż takie trudne wybrać dobry gabinet? Okazuje się, że nie. Wystarczy zastosować się do 7 zasad w poszukiwaniu odpowiedniej kosmetyczki. Zacznijmy zatem poszukiwania.

Czego oczekujesz?

W pierwszej chwili pojawia się myśl, że najlepiej umalować się samemu. Wiem przecież czego chcę i jaki wygląd mi pasuje. Jednak kiedy zbiorę już kosmetyki przed lustrem i zabieram się do dzieła nie wychodzi według moich oczekiwać. Maseczka spływa po twarzy, brwi wyregulowałam krzywo a kremu nałożyłam za dużo i świecę się jak bombka na choince. Potem jest już tylko gorzej – kreska krzywa, policzki jakieś takie za brązowe a rzęsy posklejały się całkowicie. Tutaj pojawia się druga myśl o profesjonalnej pomocy. Jednak, jak zawsze są wątpliwości odnoście obcych osób dotykających mojej twarzy. Strach czy uzyskany efekt spełni moje oczekiwania a co najważniejsze czy nie wyjdę na tym gorzej, jak przysłowiowy Zabłocki na mydle. Pora postawić sobie pytanie czego chcę?

Chcę pięknie i zdrowo wyglądać, tak się czuć i taką być.

Zasada „7 S” – wypunktowany wybór gabinetu kosmetycznego

1. Specjalizacja- przede wszystkim trzeba zacząć od wyboru zabiegów, zawęzić pole i chęci. Im węższa specjalizacja tym lepiej. Wiadomo, że jeśli gabinet zajmuje się tylko określonymi zabiegami to jest w tym wyszkolony bardzo dobrze, zna się na tym i posiada odpowiednie sprzęty. Gabinety, gdzie zajmują się wszystkim są mniej skupione na jednej dziedzinie, natomiast tam gdzie wykonuje się mniej zabiegów możemy być pewne profesjonalizmu i przygotowania na wysokim poziomie. Ekipa skupia się na konkretnych zabiegach i osiąga w nich coraz wyższe poziomy.

2. Specjalista- zanim umówisz się na zabieg, proponuję umówić się na konsultację. W tym czasie oczekując na spotkanie z kosmetologiem czy lekarzem specjalistą będziesz miała czas na zapoznanie się w ewentualnymi dyplomami, przebytymi kursami i szkoleniami oraz nagrodami branżowymi. Jeśli specjalista takie posiada na pewno będą umieszczone w widocznym miejscu, bo przecież jest się czym pochwalić. Kiedy zobaczysz tego typu rzeczy możesz spokojnie zaufać bardziej. Jeśli jest odwrotnie proponuję uciekać, jak najszybciej i jak najdalej.

3. Szczegółowa konsultacja- pytaj, pytaj i jeszcze raz pytaj. W razie jakichkolwiek wątpliwości i nawet wtedy kiedy boisz się, że pytanie jest tak proste i możesz się zbłaźnić – nic nie szkodzi pytaj. Lepiej wiedzieć wszystko o wykonywanym zabiegu. W czasie konsultacji przy liposukcji, liftingach czy dermabrazji kosmetolog powinien poinformować o przebiegu zabiegu, ewentualnych powikłaniach i tym jak dbać o siebie tuż po. Wszystko co dzieje się w gabinecie wpływa na Twój wygląd i samopoczucie, dlatego nie narażaj urody i zdrowia, zadawaj nurtujące Cię pytania i proś o wyjaśnienia. Bardzo ważna jest pielęgnacja chociażby przy tak prostych „zabiegach”, jak zakładanie tipsów. Jeśli robisz to pierwszy raz i nie jesteś przyzwyczajona możesz zapytać kosmetyczkę o dobre rady- nie zaszkodzisz tym a może pomożesz sobie.

4. Sprzęt- w sprawdzenie tego elementu trzeba włożyć trochę pracy i czasu. Najlepiej przed zabiegiem sprawdzić na stronie internetowej gabinetu jakiej jakości jest sprzęt, czy był odpowiednio konserwowany i jak długo już służy oraz odpowiednie certyfikaty świadczące o dobrym jego stanie – konserwacji oraz odkażaniu. Takie informacje powinny znajdować się na stronie internetowej gabinetu. W przypadku kiedy ich nie ma lub kiedy w naszych czasach gabinet nie posiada nawet strony internetowej proponuję przestać brać go pod uwagę. Jakość sprzętów jest bardzo ważna, to w końcu on będzie dotykał Twojego ciała, delikatnej skóry. Nie warto ryzykować.

5. Standardy- co roku branża kosmetyczna przyznaje nagrodę „ Złotych Standardów w Medycynie Estetycznej” w postaci gwiazdek. Każda gwiazda to, jak w przypadku hoteli czy restauracji, wyższa ranga, lepsza obsługa, dobrzy specjaliści oraz większa szansa na udany zabieg. Certyfikaty i zdobywane nagrody, gwiazdki są wyznacznikiem dobrych gabinetów kosmetycznych. Warto spojrzeć ile gwiazdek i ewentualnie w jakich dziedzinach nagrody posiadają specjaliści w danym gabinecie i wybrać najlepszą propozycję.

6. Szkolenie- jest istotne w branży kosmetycznej. Dobrze wyuczony oraz informowany na bieżąco specjalista jest bardziej efektywny w pracy i bardziej godny zaufania niż taki, który nie uczy się, nie zna nowinek kosmetycznych i nie dba o swoją edukację. Ważne jest również szkolenie w obsłudze sprzętów. Kiedy kosmetyczka przy zabiegu pierwszy raz ma styczność z maszyną nie jest godna zaufania. A ja w takiej sytuacji uciekłabym chociażby tylko w ręczniku.

7. Serwis- ważne jest aby używane w gabinecie sprzęty były regularnie serwisowane i sprawdzane przez odpowiednich ludzi. Dobry stan sprzętu to podstawa, zaraz po wyszkolonej ekipie- chociaż nie to wszystko całe 7 punktów jest tak samo ważne. O niczym nie można zapomnieć.

Jak tego dokonać?

Przeraziła Was lista rzeczy do zrobienia? Nie martwcie się i na to mam sposób. Taką pracę najlepiej zamienić w zabawę i przyjemność. Pewnie już zdążyłyście zauważyć, że trzeba poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiedniego gabinetu kosmetycznego, jednak nie ma tego złego co by na dobre nie wyszło a to wyjdzie na dobre na pewno. Proponuję umówić się z koleżanką na kawę, usiąść przed komputerem i zacząć szukać w Waszym mieście gabinetów kosmetycznych- przeglądać zdjęcia, patrzeć na certyfikaty i na nazwiska. Zamień żmudną pracę w przyjemne babskie spotkanie- i świat staje się znowu piękniejszy.