Strach przed pająkami !

Odkąd pamiętam bałam się pająków. Nie tego, że mogą mi coś zrobić. Wiem doskonale, że taki pająk nie wiele może. Czuję jednak do nich obrzydzenie. Nie mogę na nie patrzeć. Zawsze przed snem też zapalam światło i sprawdzam cały pokój, czy jakiś pająk czasem się gdzieś w nim nie ukrył w ciągu dnia. Trochę mnie to już jednak męczy. Czy jest jakiś sposób ,aby przestać się bać pająków ?

Arachnnofobia jest powszechnym zjawiskiem.

Pani Kamelo,

Irracjonalny lęk przed pająkami, który Pani opisuje nazywany jest arachnofobią (z języka greckiego: Arachne – pająk, phobia – lęk) i jest on dość powszechnym zjawiskiem. Osoby doświadczające tego rodzaju fobii reagują bardzo różnie: krzyczą, płaczą, zamierają w bezruchu, drżą a w skrajnych przypadkach nawet tracą przytomność. Lęk może występować również w sposób jaki Pani opisuje – pod postacią wstrętu, obrzydzenia.

Istotą fobii jest pojawianie się rozmaitych katastroficznych przekonań na temat tego co się stanie w momencie zetknięcia się z obiektem fobii, w tym przypadku z pająkiem. Przekonania te (np. to, że „pająk może coś Pani zrobić”) nie mają nigdy szansy na sprawdzenie ponieważ najczęstszą reakcją jest stosowanie tzw. zachowań zabezpieczających czyli: najczęściej ucieczki, unikania miejsc, w których prawdopodobne jest spotkanie „wroga” lub tak jak u Pani – sprawdzanie najbliższego terytorium w celu upewnienia się, że jest się bezpiecznym.

Okazuję się jednak, że takie zachowania podtrzymują obecność fobii – uniemożliwiają bowiem uzyskanie nowych informacji (na temat zetknięcia się z pająkiem), które mogłyby skorygować nasze często zbyt katastroficzne przekonania. Dlatego właśnie najskuteczniejszym sposobem walki z arachnofobią jest metoda ekspozycji czyli wystawianie się na działanie obiektu, który powoduje w nas lęk (konfrontacja z nim). Ostatecznie doprowadza to do stopniowego zmniejszenia a nawet wygaszenia lęku. Jeżeli lęk, jest dla Pani bardzo uciążliwy warto byłoby skorzystać z pomocy psychologa/psychoterapeuty, gdzie w bezpiecznych warunkach i w stosunkowo niedługim czasie (standardowa terapia fobii trwa około 3 miesięcy) będzie Pani mogła pozbyć się nieprzyjemnych objawów.