Stretching to jedna z najbardziej skutecznych metod, która pozwoli Ci osiągnąć doskonałą sprawność fizyczną.

Znaczenie rozciągania

Ćwiczenia rozciągające są podstawową formą dbania o jak najlepsze funkcjonowanie organizmu w trakcie treningu i po jego zakończeniu. Często bagatelizowane i pomijane w zestawie ćwiczeń, mogą spowodować niemiłe konsekwencje dla mięśni i naszego samopoczucia. Stretching już od dawna jest uznawaną metodą w fizjoterapii czy w fitnessie. Stosowany przez profesjonalnych sportowców, wciąż jednak nie zajmuje stosownego miejsca w treningach amatorów. Uprawiasz jogging? Koniecznie pamiętaj o stretchingu. Dzięki rozciąganiu mięśni działamy przede wszystkim profilaktycznie, zapewniając ich równowagę, a tym samym minimalizując ryzyko przeciążeń czy przykurczów. Ponadto zwiększamy zakres ruchu w stawach, powodujemy lepsze ukrwienie mięśni oraz ich rozluźnienie.

Na czym polega stretching?

Któż z nas po wstaniu z łóżka się nie przeciąga? Stretching ćwiczenia na rozciągnięcie mięśni, został opracowany na podstawie naturalnego repertuaru zachowań, który towarzyszy nam każdego dnia. Rozciąganie może stanowić element dłuższego treningu lub osobną kategorię ćwiczeń. W ostatnim przypadku należy pamiętać o poprzedzającej, rozciąganie mięśni, rozgrzewce np. lekki bieg, podskoki, marsz itp. Wchodzące w skład stretchingu ćwiczenia polegają na: napinaniu mięśni, rozluźnianiu, rozciąganiu oraz ćwiczeniach oddechowych, które towarzyszą tym czynnościom. Jedną z podstawowych, a zarazem najbardziej bezpiecznych i mało kontuzyjnych form stretchingu jest forma statyczna, w której rozciągamy mięśnie do momentu oporu, pozostając na chwilę w tej pozycji. Z czasem mięśnie powinny się stopniowo rozciągać a opór minimalizować. Są jednak również przeciwnicy tego podejścia, uważający, że stretching dynamiczny jest bardziej bezpieczny. Statycznej formie, wykonywanej jako element rozgrzewki, przypisują oni tak szkodliwe działania jak uszkodzenie włókien mięśniowych czy narażenie na sforsowanie określonych grup mięśni.

Gdzie ćwiczyć?

Współczesny rynek fitness proponuje wiele form aktywności, zawierających ćwiczenia na rozciąganie. Najbardziej popularne to Pilates i joga. Obydwie formy mają w swoich zestawach ćwiczenia rozciągające nóg, ćwiczenia na mięśnie rąk czy ćwiczenia rozciągające kręgosłup. Usprawniają nasze ciało i sprawiają, że staje się niewiarygodnie giętkie. Stretching jest także łączony z niektórymi ćwiczeniami modelującymi ciało i wzmacniającymi mięśnie. Nie musisz jednak od razu biec do najbliższego fitness klubu, aby twoje ciało było rozluźnione a mięśnie elastyczne. Spróbuj wykorzystać czas, pomiędzy gotowaniem a sprzątaniem, na kilkuminutowe rozciąganie. Nie potrzebujesz specjalistycznego sprzętu, wystarczy mata lub możesz wykorzystać znajdujące się w twoim otoczeniu przedmioty. Wprowadzenie takiej praktyki do codziennych zajęć będzie nie tylko korzystne dla twojego organizmu, ale także psychiki. Rozciąganie w ciągu dnia pomoże ci odciążyć, nadwyrężone pracą mięśnie a wieczorny stretching pomoże ci się zrelaksować i obniżyć poziom stresu, nagromadzony przez ostatnie godziny.