Wzdęcia to dolegliwości, z którymi prawie każdy z nas ma do czynienia. Zaskakują w przeróżnych sytuacjach: w podroży, na przyjęciu, po spożyciu pewnych produktów lub jako objaw choroby.

Najprościej mówiąc, wzdęcia są efektem gromadzenia się dużej ilości gazów w jelitach, na skutek zwolnienia ich pracy. Jest to dokuczliwa dolegliwość, a mówienie o niej jest dla większości ludzi dość krepujące. Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów zapobiegania i walki ze wzdęciami.

Ogranicz niektóre produkty

Niektóre produkty mają działanie rozdymające i przyczyniają się do powstawania wzdęć. Warto więc ograniczyć spożywanie takich warzyw jak: fasola, kalafior, kapusta, groch oraz ziemniaki.

Mało i często

By uniknąć wzdęć musimy wystrzegać się obfitych posiłków. Lepiej zjeść mniej, ale częściej. Racjonalna dieta to sposób na wyeliminowanie tychże krępujących dolegliwości z naszego życia.

Nie rozmawiaj w trakcie jedzenia

Nie dość, że gadanie w trakcie jedzenia jest przejawem złych manier, to także sprawia, iż razem z jedzeniem do naszego organizmu dostaje się w tym samym czasie dużo powietrza, które może sprawiać, że czujemy się wzdęci.

Pamiętaj o owocach i warzywach

Owoce i warzywa to świetny sposób na dostarczanie organizmowi błonnika, o każdej porze dnia. Regularne spożywanie produktów bogatych w błonnik usprawnia metabolizm i redukuje wzdęcia.

„Dziennie pije około 2 litrów wody, dzięki temu wiem, że wzdęcia to problem, który mnie nie dotyczy” (Krystyna, 32 lata)

Jak podkreślają dietetycy, by uniknąć wzdęć człowiek powinien przyswajać około 2 litrów płynów dziennie, dotyczy to głównie wody, ale także soków owocowych, herbaty oraz napojów niegazowanych. Gdy spożywamy alkohol, powinniśmy pamiętać o przepijaniu drinków wodą niegazowaną.

Ból brzucha

Unikaj bąbelków

Bąbelki w napojach oraz koktajlach powodują gromadzenie się gazów w żołądku, które prowadzą do wzdęć. Warto o tym pamiętać, by jeden kolorowy drink nie zepsuł nam zabawy na cały wieczór.

Lecznicza moc ziół

Zioła takie jak: mięta pieprzowa, kminek, siemię lniane, koper włoski czy majeranek wspomagają metabolizm oraz zwalczają dolegliwości jelitowo-żołądkowe. Wystarczy dodać je do potrawy, by cieszyć się dobrym samopoczuciem po posiłku.

Spacer i ćwiczenia fizyczne

Osoby zmagające się ze wzdęciami, po każdym posiłku powinny wyjść chociażby na krótki spacer. Ruch przyspiesza przemianę materii, dzięki czemu pozwala nam uniknąć poczucia ciężkości. Ulgę w trakcie wzdęć przynosi prosta gimnastyka, jogging, pływanie. Dodatkowo regularne ćwiczenia fizyczne usprawniają pracę jelit.

Masaż

Gdy na profilaktykę jest już za późno, prostą, skuteczną metodą na zniwelowanie wzdęć jest masaż brzucha. W pozycji poziomej wykonujemy koliste ruchy mające swój początek przy wątrobie i kierujące się w stronę pępka. Powinno pomóc!