Zabieg mastektomii a psychika kobiety

Okazało się, że najprawdopodobniej czeka na mnie zabieg odjęcia piersi. Po usłyszeniu tej diagnozy chwilowo się załamałam, ale chcę żyć dalej i skoro nie ma innej możliwości – co zrobić. Niestety im dłużej o tym rozmawiam z mężem czy znajomymi, tym więcej mam wątpliwości i obaw w aspekcie emocjonalnym – tego jak będę się czuła po usunięciu piersi. Teraz ten zabieg akceptuje, ale co będzie ze mną jeśli po operacji nie będę potrafiła siebie zaakceptować ? Może są jakiekolwiek wskazówki jak powinnam podejść do tego problemu. Przede wszystkim, czego mogę oczekiwać i jakiego rodzaju reakcje taki zabieg powoduje u kobiet, jeżeli chodzi o samoocenę, postrzeganie siebie

Porusza Pani bardzo ważny problem

Porusza Pani bardzo ważny problem związany z radzeniem sobie w odzyskiwaniu zdrowia, także w wymiarze emocjonalnym, po zabiegu mastektomii. Z doświadczenia w pracy psychologa terapeuty wiem, że najlepszą formą pomocy i wsparcia w chorobie jest korzystanie z doświadczeń i wiedzy osób które cierpią na podobne schorzenie. Dlatego odsyłam Panią po bardzo konkretna pomoc do najbardziej znanej organizacji zrzeszającej kobiety po mastektomii jaka są Kluby Amazonek.

W internecie znajdzie Pani dokładne informacje pozwalające na skontaktowanie się z prężnie działającymi grupami samopomocowymi organizowanym przez pacjentów w zależności od miejsca pani zamieszkania. Dostępne są też numery telefonów na infolinie, takie np. jak „Razem pokonamy raka” 0-800-49-34-94.W ramach leczenia i pomocy osobom chorym na raka wiele lat temu powstało Polskie Towarzystwo Psychoonkologiczne.

Obecnie w niektórych szpitalach i poradniach onkologicznych zatrudnieni są psychologowie, którzy realizują zadania psycholonkologii i sprawują opiekę nad chorymi i ich rodzinami. Uczą między innymi radzenia sobie ze stresem, lękami powstałymi w związku z chorobą nowotworową. To oni w sposób najbardziej profesjonalny udzielają odpowiedzi na nurtujące Panią pytania.