Profesjonalna kucharka to skarb. To rzemieślniczka i artystka w swoim fachu. Zawodowa kucharka dysponuje ogromną wiedzą oraz umiejętnościami, które wykorzystuje do przyrządzania, gotowania czy pieczenia potraw, które dostosowane są do szczególnych okazji.

Predyspozycje do pracy w zawodzie kucharza

Tak zwana prawdziwa kucharka musi posiadać niepospolity smak, aby umieć dogodzić każdemu. Sztuka niebywale trudna. Niezbędny jest także zmysł estetyczny, poczucie elegancji w sztuce podawania potraw, dekorowania ich, a także stołów. Niewątpliwie przyda się wyobraźnia, która tak naprawdę zachęca kucharza do eksperymentowania. Kucharka musi być osobą również komunikatywną, ponieważ musi czasem kontaktować się z klientami oraz z zespołem w którym pracuje.

Jak zostać profesjonalną kucharką?

W Polsce w ostatnim półwieczu niewątpliwie doszło do upadku zawodu kucharza – sztuka kulinarna straciła na znaczeniu, a warunki pracy kucharzy i jakość produktów pozostawiały sporo do życzenia. Pamiętając zakładowe czy szkolne stołówki wiemy, że kucharkom obce było dekorowanie potraw czy eksperymentowania, a zawód miał bardzo niski status społeczny.

Pocieszającym wydaje się być fakt, że od kilkunastu lat sztuka ta wraca do łask, a wraz z nią także zawód kucharza. Bycie szefową kuchni w porządnej restauracji na miarę Magdy Gessler – to dziś marzenie niejednej młodej dziewczyny. To one są renomą restauracji i to dla nich – a nie do samego lokalu – przychodzą klienci.

Dla najlepszych szefów kuchni oznacza to niezłe wynagrodzenie i przede wszystkim satysfakcję. Coraz częściej kucharki uczestniczą też w konkursach, wyjeżdżają za granicę i prowadzą bardzo interesujące życie. Większość kucharzy w Polsce może zdobyć ten zawód dzięki nauce w szkole gastronomicznej – zawodowej lub technikum.
Obecnie niektóre uczelnie niepaństwowe oferują studia gastronomiczne i kucharskie, głównie na kierunkach hotelarsko-gastronomicznych.

Pewne jest, że współczesna kucharka nie powinna zaniedbać edukacji i jeśli to możliwe, zdobyć wyższe wykształcenie. Jednak najczęstszą i najkrótszą drogą jest edukacja w szkole średniej lub policealnej.

Takich szkół jest w Polsce wiele; dają one absolwentom umiejętności przyrządzania różnych potraw i dań dopasowane do potrzeb klienta, a także – co jest nowością w zawodzie – obsługi imprez okolicznościowych, np. przyjęć.

Wykształcenie kucharskie zapewnia też możliwość kontaktu z nowoczesnymi urządzeniami współczesnego zakładu gastronomicznego. Nauka w takiej szkole kończy się egzaminem z nauki zawodu i uzyskaniem dyplomu: pracownik wykwalifikowany w zawodzie kucharz małej gastronomii lub po prostu technik przetwórstwa żywności.

Początki w tym zawodzie i w nauce bywają ciężkie, szczególnie na zajęciach praktycznych. Uczniowie nie tylko skupiają się na teorii, ale i na ćwiczeniu fantazji. Nowoczesne szkoły doskonale wiedzą, że to niezbędna cecha kucharzy.

Zarobki kucharz

Rynek pracy dla kucharzy

Początki na pewno nie należą do najłatwiejszych, a konkurencja jest spora. Niemniej już po kilku latach praktyki i zdobycia dyplomu mistrza można zostać szefem kuchni. Na takim stanowisku często wymaga się 5-8 lat doświadczenia zawodowego.

Szef kuchni może być w swojej pracy odpowiedzialny za zespół pracowników i właściwie odejść od robienia wszystkiego samodzielnie. Inną możliwością pracy jest catering.Catering jest modny i opłacalny: firmy, które organizują szkolenia czy konferencje wolą zamawiają posiłki na zewnątrz niż utrzymywać pracowników, którzy są im potrzebni od czasu do czasu. Kolejną opcją jest praca dla wykształconych kucharzy u armatorów – czyli na promach czy statkach morskich.

„Nigdy nie chciałam być kucharką i tak naprawdę do szkoły gastronomicznej trafiłam przez przypadek. Po szkole trafiłam do pracy biurowej. W między czasie okazało się, że to co ugotuję bardzo smakuje ludziom, zapraszano mnie na różne imprezy jak wesela czy komunie jako szefa kuchni. Chcąc nie chcąc wróciłam do zawodu i pracowałam długie lata w stołówce zakładowej. W latach dziewięćdziesiątych przejęłam lokal zakładowy, który właściwie działa do dziś. U nas można zjeść dobrze i bardzo smacznie”. Zosia, 58 lat, właścicielka restauracji

Zarobki kucharzy

Zarobki początkujących kucharzy nie należą do najwyższych. Zdecydowanie zależą one od renomy miejsca pracy, ale zwykle nie przekraczają 1200-1500 zł na rękę. Wraz z awansem na mistrza lub szefa kuchni mogą wzrosnąć do około 2-4 tys. zł. Kucharka pracująca na własny rachunek i świadcząca usługi cateringowe może zarobić nawet kilkanaście tysięcy w miesiącu. Zdarza się to jednak dość rzadko.