Studia, to bez wątpienia najpiękniejszy czas w życiu każdego człowieka. To nie tylko etap inwestycji w siebie oraz rozwoju osobistego, ale także poznawania nowych ludzi, miejsc, dobrej zabawy i szalonych imprez. Jednak coraz częściej młodzi ludzie decydują się również na pracę podczas studiów. I choć różne są powody, od konieczności, po chęć zarobienia na dodatkowe przyjemności, zawsze pozostaje pytanie – jak połączyć pracę zarobkową z nauką? Z pewnością jest to wyzwanie tylko dla silnych i pracowitych osób, potrafiących zorganizować sobie czas oraz znających priorytety.
Gdzie szukać, czyli oferty pracy dla studentów
Z roku na rok przybywa młodych ludzi, którzy jednocześnie studiują i pracują. Motywowani potrzebą usamodzielnienia się oraz zarabiania pieniędzy, gotowi są na pewne poświęcenie. Obecnie studenci, zwłaszcza w dużych miastach, nie mają żadnego problemu ze znalezieniem czegoś dla siebie. Rynek otwarty jest na młodych ludzi, szukających pracy oraz możliwości zdobycia doświadczenia. Większość studentów, decyduje się na tzw. pracę dorywczą – pracują w klubach, restauracjach, pubach, przy promocjach, jako opieka do dzieci, oraz w telemarketingu. Niepełny wymiar pracy oraz elastyczne godziny pozwalają im połączyć naukę z pracą. I choć nie jest to praca marzeń, bo poza gratyfikacjami pieniężnymi nie przynosi nic więcej, wielu studentów decyduje się na tego typu zajęcie.
Gdy ważne jest doświadczenie
Wielu młodych ludzi wybierając pierwszą pracę staje przed dylematem: pieniądze czy doświadczenie? Przynajmniej ci studenci, którzy mają komfort wyboru, z reguły decydują się na pracę, w której mogą rozwijać swoje zainteresowania i która ukierunkowana jest zgodnie z studiami, a wszystko po to by zdobyć doświadczenie. Praktyki studenckie to świetny sposób na pracę w dużej firmie, która wprowadzi nas w realia branży oraz nauczy wielu cennych rzeczy, których prawdopodobnie nie dowiedzielibyśmy się na studiach. Nielicznym udaje się dostać na płatne praktyki, finansowane przez firmę, bądź miasto. Dużo bardziej korzystne są staże dla studentów. Skierowane są głównie do studentów starszych lat bądź absolwentów, którzy chcą zdobyć doświadczenie. W większości przypadków są one płatne oraz dają możliwość potencjalnego uzyskania etatu po zakończeniu stażu i uzyskaniu dobrych wyników.
Programy letnich praktyk
Doskonałą opcją, zwłaszcza dla studentów, którzy nie mogą sobie pozwolić na pracę w trakcie roku akademickiego są programy letnich praktyk organizowanych przez prawie wszystkie większe firmy działające na rynku. Letnie praktyki jak sama nazwa wskazuje, trwają 3 miesiące, w trakcie których mamy możliwość pracy z najlepszymi specjalistami w danej branży. Składnie aplikacji na letnie praktyki odbywa się bezpośrednio na stronach internetowych danych firm i z reguły kończy się pod koniec kwietnia.
Plan B, czyli praca za granicą dla studenta
Często ma miejsce sytuacja, w której studenci podczas roku akademickiego zarówno studiują jak i odbywają praktyki studenckie, a w wakacje motywowani chęcią zdobycia pieniędzy, które mają zapewnić im spokój w następnym semestrze, decydują się na pracę za granicą. Wakacyjne wyjazdy w celach zarobkowych cieszą się dużą popularnością wśród młodych ludzi. Praca dla studentek wiąże się głównie z opieką nad dziećmi, w charakterze au pair bądź jako kelnerka lub housekeeping w hotelach. Chłopcy z kolei bez problemu znajdują prace przy zbiorach owoców lub przy pracach budowlanych.
Praca na studiach to nie lada wyzwanie. Nie łatwo jest bowiem dzielić czas między naukę, pracę oraz czas dla siebie. Mimo, iż ciężka i trudna to droga, to bez wątpienia prowadzi do sukcesu. Pozwala zdobyć cenne doświadczenie, nauczyć się dobrej organizacji czasu, efektywności, współpracy z innymi ludźmi oraz ocenić własne możliwości. A to czyni z nas dobrych kandydatów na każdy rodzaj stanowiska.