Skręcenie stawu skokowego

0
1355
Rate this post

Skręcenie stawu skokowego

Jednym z najczęściej występujących urazów jest skręcenie kostki. Termin ten oficjalnie oznacza skręcenie stawu skokowego i może wiązać się z mniej lub bardziej poważnymi zmianami.
O skręcenie kostki bardzo łatwo, ponieważ staw ten narażony jest na duże obciążenia podczas wykonania najprostszych czynności codziennych. Nie potrzeba wiele, aby kostka została nadwyrężona w wyniku jednego nieostrożnego ruchu. Skręcenie stawu skokowego i jego skutki można opisać za pomocą trzystopniowej skali. Pierwszy stopień dotyczy lekkiego naruszenia ciągłości stawu, wywołanego naciągnięciem torebki stawowej oraz więzadeł. Nie występuje niestabilność, ale kostka może być obolała i napuchnięta. Ostatecznie jednak jest to bardzo łagodna kontuzja.
Skręcenie stawu skokowego stopnia drugiego oznacza, że doszło do rozerwania torebki stawowej, a także co najmniej częściowego zerwania niektórych więzadeł. Taka kontuzja wymaga znacznie dłuższej rekonwalescencji, jednakże niestabilność jest niewielka. Z kolei gdy dochodzi do skręcenia stopnia trzeciego, sytuacja jest najpoważniejsza. Oznacza to bowiem zerwanie torebki stawowej i więzadeł. Opuchlizna i ból są znaczące, a niestabilność całego stawu wywołuje poważne problemy z chodzeniem.
W przypadku każdej sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem ortopedą. Dzięki temu można określić stopień zaawansowania kontuzji i podjąć odpowiednie kroki, aby zapewnić najszybszy powrót do zdrowia. Ostatecznie jednak skręcenie stawu skokowego zazwyczaj kończy się pomyślnie, bez długotrwałych skutków dla zdrowia.