Zapalenia sromu

0
1499
Rate this post

Zapalenia sromu to grupa chorób obejmująca stany zapalne o różnym charakterze i czynniku wywołującym występujące na sromie. Jest to jedna z najczęstszych przyczyn, z powodu której kobiety zgłaszają się do ginekologa.

Zapalenie sromu może pojawiać się na różnym tle: grzybiczym, bakteryjnym, wirusowym a także alergicznym. Szczególnie podatne na zapalenia są miejsca, w których śluzówka jest mechanicznie uszkodzona. Istotą zapaleń jest naruszenie naturalnej równowagi w pochwie i na sromie. W takich warunkach możliwy jest wzrost patogenów, które powodują zachorowanie.

Objawy, rodzaje i leczenie zapalenia sromu

Najczęściej spotyka się grzybicę pochwy, która nierzadko występuje już u młodych kobiet. Bywa ona skutkiem antybiotykoterapii i ma tendencje do nawracania. Jej leczenie jest zazwyczaj długotrwałe i uciążliwe, ale pocieszeniem jest fakt, że choroba ta bardzo rzadko ma niekorzystne, odległe skutki zdrowotne.

Objawami są świąd, pieczenie, zaczerwienienie, białe upławy o konsystencji twarogu oraz biały nalot na błonach śluzowych. Leczenie jest zwykle miejscowe, przeciwgrzybiczymi czopkami dopochwowymi. W cięższych lub przewlekłych zakażeniach stosuje się także doustne leki przeciwgrzybicze.

Ważne jest stosowanie dobrze pojętych zasad higieny: noszenie przewiewnych majtek, niestosowanie tamponów ani irygacji, unikanie cukru w diecie, podmywanie się płynem do higieny intymnej a nie mydłem oraz wspomagające stosowanie dopochwowo preparatów z pałeczkami kwasu mlekowego.

Z zakażeń bakteryjnych najczęstsze są infekcje bakteriami beztlenowymi. Objawiają się one świądem, zaczerwienieniem, obrzękiem oraz upławami o nieprzyjemnym, rybim zapachu. Czasem zakażenie może przebiegać bezobjawowo lub skąpoobjawowo. W leczeniu stosujemy przeciwbakteryjne preparaty dopochwowe, czasem potrzebne jest także doustne przyjmowanie leków.

Zapalenia wirusowe wywoływane są głównie przez wirus brodawczaka ludzkiego. Jest on przenoszony droga płciową, powoduje powstanie na sromie brodawek. Leczenie jest miejscowe maściami i kremami przeciwwirusowymi.

Odrębna grupą są stany zapalne o charakterze alergii kontaktowej. Uczulenie takie objawia się głównie zaczerwienieniem i świądem, często z współistniejącym obrzękiem. Rzadko pojawiają się upławy. Czynnikiem wywołującym mogą być środki piorące, płyny do płukania a także środki higieniczne, czyli mydła, płyny do kąpieli lub nawet płyny do higieny intymnej. Zdarzają się także uczulenia na środki antykoncepcyjne: prezerwatywy, krążki dopochwowe.

Leczenie jest skierowane na wyeliminowanie sprawcy uczulenia oraz zastosowanie wspomagających środków przeciwzapalnych i łagodzących.

Przyczyny powstawania zapalenia sromu

Istnieją czynniki, które predysponują kobiety do zachorowania na zapalenia sromu. Należą do nich: niewłaściwa higiena (irygacje pochwy!), duża liczba partnerów seksualnych, korzystanie ze wspólnych ręczników, toalet, otyłość, cukrzyca, częste wizyty w saunie i na basenie, wkładka wewnątrzmaciczna, antybiotykoterapia i terapia hormonalna, ciąża.

Możliwe powikłania

Nieleczone infekcje mogą – choć rzadko – rozprzestrzeniać się i powodować zapalenie przydatków, co czasem prowadzi do niepłodności. Bardzo ważne jest jednoczesne leczenie partnerów seksualnych! Zakażenie może się przenosić i nieleczony partner, mimo że sam nie ma objawów, może wielokrotnie zarażać swoją partnerkę.