6 najbardziej popularnych fobii i sposoby walki z nimi

0
1145
A female physical therapist wearing a protective mask performs a PNF pattern on a female patient, also wearing a protective mask, as she lies down on a massage table with a brightly lit clinical setting complete with exercise equipment in the background.
Rate this post

Czy istnieje coś, czego panicznie się boisz? Czy sam widok tego powoduje, że drżą Ci ręce, nogi oraz mimo, iż nie chcesz to krzyczysz i płaczesz? Czy w pewnych sytuacjach nie potrafisz się odnaleźć? Jeśli tak, to znaczy, że cierpisz na jedną z wielu fobii. Nie jesteś jednak w tym odosobniona, na świecie jest mnóstwo osób zmagających się z problemem fobii, w tym takie nazwiska jak Andre Agassi, Kim Basinger, Piotr Czajkowski, Ronald Reagan i wiele innych. Często jednak bagatelizujemy problem fobii, nie zdając sobie sprawy, że zawsze będzie wracał, często rujnując przy tym nasze życie. Fobie jak każdy lęk, można leczyć, ważne tylko by z tym nie zwlekać. Poniżej przedstawiamy 6 najpopularniejszych fobii oraz sposoby walki z nimi.

O fobii słów kilka

Fobia to uporczywy, irracjonalny lęk przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami, niewspółmierny do przyczyny, powiązany z konkretnym niebezpieczeństwem. Lęk ten jest bardzo silnie związany z unikaniem sytuacji wywołujących go oraz stanowi ogromne utrudnienie dla prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie. Według danych aż 10 % ludzkości otwarcie przyznaje się do swoich fobii, prawdopodobnie jednak osób zmagających się z tym problemem jest dużo więcej.

Objawy fobii

Fobiom towarzyszą bardzo zróżnicowane pod względem siły występowania objawy. Zwykle powodują przerażenie, silne ataki paniki oraz liczne objawy psychosomatyczne takie jak: poczucie utraty kontroli, nadmierne pocenie się, przyspieszone bicia serca, zmiany ciśnienia krwi, zawroty głowy, duszności, suchość w ustach, szczękościsk, zaburzenia spostrzegania, drętwienie kończyn, zaburzenia mowy, czerwienienie się, nudności, a nawet omdlenia.

Krótki przegląd najpopularniejszych fobii wraz ze sposobami walki z nimi

Arachnofobia

Paniczny lęk przed pająkami oraz innymi bezkręgowcami, zbliżonymi do nich wyglądem. Osoby cierpiące na arachnofobię za wszelką cenę starają się unikać sytuacji, w których istniałoby ryzyko spotkania zagrożenia np. trzymają się z dala od wszelkich strychów czy piwnic. Leczenie arachnofobii opiera się głównie na metodzie polegającej na stopniowej konfrontacji, początkowo tylko z bodźcem wywołującym strach, najpierw w postaci np. rysunku pająka, dopiero później z żywym pająkiem. Istnieje także terapia szokowa, która polega na wystawieniu chorego na bezpośredni kontakt z pająkiem, bez żadnego przygotowania.

Agorafobia

Dosłownie oznacza lęk przed otwartą przestrzenią, a także przed tłumem, miejscami publicznymi, samotnym podróżowaniem, a nawet przebywaniem w dużej odległości od domu. Wymienione miejsca oraz sytuacje uznawana są przez osobę cierpiącą na agorafobię za niebezpieczne i dokłada ona wszelkich starań by ich unikać. Wiąże się to oczywiście z wyizolowaniem w czterech ścianach swego domu. Osoby cierpiące na silną agorafobię nie są w stanie same opuścić swojego mieszkania. Leczenie agorafobii jest sprawą bardzo indywidualną, przypomina zmagania z depresją. Stosuje się leczenie farmakologiczne, psychoterapię lub połączenie tych dwóch środków pomocy, w zależności od siły zaburzenia, objawów oraz samego chorego.

Demofobia

Jedna z najczęstszych fobii, która objawia się panicznym lękiem przed tłumem. Najczęściej leczy się ją za pomocą psychoterapii, gdzie osoba chora uczy się jak radzić sobie ze swoim lękiem. W codziennym życiu jednak ogranicza się z reguły do unikania miejsc, w których istnieje ryzyko wystąpienia tłumu takich jak koncert, autobus, klub, kościół itp.

Hemofobia

Lęk przed krwią, począwszy od jej widoku, po pobieranie, badania oraz wszystko, co się z nią wiąże. Często jest wynikiem bezpośredniego lub pośredniego urazu z dzieciństwa lub wieku dorosłego. Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne.

Najlepszym sposobem na pozbycie się hemofobii jest wizyta u psychoterapeuty i poddanie się terapii polegającej na systematycznej konfrontacji z bodźcem w celu całkowitego pozbycia się lęku. W niektórych przypadkach stosuje się także hipnozę oraz specjalne programy komputerowe, które pomagają choremu oswoić przedmiot fobii.

Klaustrofobia

Paniczny lęk przed przebywaniem w zamkniętych, niedużych pomieszczeniach takich jak winda, mały pokój, piwnica itp. Lęk spowodowany jest brakiem możliwości wydostania się lub obawą przed utknięciem na stałe w danym miejscu. Leczenie klaustrofobii podobnie jak innych fobii opiera się głównie na konfrontacji ze stresującym bodźcem oraz psychoterapii, którym towarzyszy technika neutralna i relaksacyjna, która nauczy nas jak w stresującej sytuacji wyciszyć się, uspokoić oddech i poradzić sobie z własnym lękiem

Tokofobia

Wczoraj dowiedziałam się, że mam tokofobie. To jak lęk przed pająkami czy wysokością, tylko, że chyba ciężej się z tym żyje. Wszyscy pytają, czemu jeszcze nie mam dzieci, a ja ze strachu przed ciążą poroniłam. To jest straszna fobia, bo pochodzi od wewnątrz, a nie z zewnątrz” – Alicja 30 lat

Tokofobia to problem, o którym jeszcze niewiele mówi się w naszym kraju, ale jak twierdzą brytyjscy naukowcy, dotyka co 6. kobietę. Ze zjawiskiem tokofobii mamy do czynienia wtedy, gdy kobieta pomimo, że pragnie dziecka, to za wszelką cenę nie chce dopuścić do zajścia w ciążę, gdyż sama myśl o tym budzi w niej lęk i przerażenie. Na szczęście tokofobie jak każdą fobie można leczyć za pomocą psychoterapii, a jej efekt kończy się z reguły najpiękniejszym happy endem.

To tylko kilka wybranych fobii z ogromnej listy. Każda z nich w mniejszym lub większym stopniu wpływa na nasze życie, ale każdą z nich da się leczyć. Wystarczy pamiętać, że z odrobiną wiary, chęci i zaangażowania możemy pokonać nawet najbardziej irracjonalny lęk.