Miesiączka a owulacja – co trzeba wiedzieć!

0
603
Rate this post

W ciele kobiety każdego dnia zachodzą procesy i zdarzenia, o których często nie mamy pojęcia. Naładowane hormonami, ze zmiennymi temperaturami ciała i niekontrolujące pewnych procesów żyjemy na ciągłej emocjonalnej huśtawce. By poznać swój organizm lepiej potrzeba czasu i niezbędnych informacji. Na dobry początek sprawa miesiączki oraz owulacji.

Cykl miesiączkowy

Cykl miesiączkowy to główny proces zachodzący w ciele kobiety, dzięki któremu powstają warunki do poczęcia oraz wczesnego rozwoju dziecka. Uznaje się, że długość przeciętnego prawidłowego cyklu waha się miedzy 25 a 36 dniami. Trzeba pamiętać, że oblicza się go od pierwszego dnia miesiączki do ostatniego dnia przed wystąpieniem następnej.
Każdego miesiąca organizm kobiety przygotowuję się do ewentualnego zaistnienia ciąży. Główną rolę w tym zadaniu odgrywają hormony płciowe – estrogeny i progesteron, których działanie powtarza się w każdym cyklu miesiączkowym.

Cykl miesiączkowy podzielić można na trzy podstawowe etapy:

Fazę krwawienia, która trwa od 3 do 5 dni, w której dochodzi do łuszczenia nabłonka jamy macicy i wydalenia go z macicy wraz z krwią poza organizm kobiety.
Fazę temperatur niższych, w trakcie której dojrzewa komórka jajowa pod wpływem intensywnego działania hormonów – estrogenów.
Fazę temperatur wyższych/ fazę ciałka żółtego, w trakcie której w miejscu, w którym rozwijało się jajo, powstaje w jajniku tzw. ciałko żółte – wydziela ono hormony progesteronu, których zadaniem jest utrzymanie ciąży.

Comiesięczny finał, czyli najważniejsze informacje o miesiączce

Miesiączka jest swoistym finałem procesu, w trakcie którego komórka jajowa, która nie została zapłodniona zostaje wydalona wraz z krwią, błoną czynnościową oraz spulchnioną śluzówką macicy poprzez kanał szyjki i pochwę. Proces ten trwa zazwyczaj około 3-5 dni od momentu osiągnięcia przez kobietę dojrzałości do okresu menopauzy. Menstruacja jest jednym z najbardziej zauważalnych objawów cyklu miesiączkowego, jednak nie najważniejszym. Głównym bohaterem cyklu miesiączkowego jest bowiem jajeczkowanie, czyli inaczej owulacja.

Owulacja

Owulacja to moment pęknięcia pęcherzyka Graafa i uwolnienia komórki jajowej, która przedostaje się do jajowodu. Jest ona wówczas dojrzałą komórką, która przez około 24 godziny zdolna jest do zapłodnienia. Uważa się, że owulacja powinna mieć miejsce 14. dnia cyklu, jednak z reguły dzień owulacji zależy od długości cyklu. W dniu owulacji niektóre kobiety odczuwają bóle, jednak w większości przypadków przebiega to bezboleśnie.

Znajomość własnego cyklu oraz dni, w których dochodzi do owulacji pozwala kobiecie wyznaczyć dni płodne – zazwyczaj są to trzy dni przed owulacją, dzień owulacji oraz dzień po. Niemożliwe jest zajście w ciąże w okresie niepłodności po jajeczkowaniu. Znane są natomiast występujące niekiedy u kobiet cykle bezowulacyjne.

O wyższości jajeczkowania

Kiedyś uważano, że to miesiączka odgrywa główną rolę w cyklu oraz jest punktem odniesienia w kwestii ustalenia dni płodnych. Dziś medycyna oraz kobiety wiedzą, że to nie miesiączka a owulacja jest cichym pierwszoplanowym aktorem ich życia. Jajeczkowanie warunkuje także występowanie miesiączki, gdyż pojawia się ona tylko wtedy, gdy uwolniona komórka jajowa nie zostanie zapłodniona. W innym wypadku jest to niemożliwe.