Tam, gdzie medycyna jest bezradna, my nie zostajemy bez szans. Pozostaje cała rzesza terapii alternatywnych, które mogą wspomóc leczenie konwencjonalne.
Medycyna niekonwencjonalna
Zanim zdecydujesz się na którąś z terapii naturalnych, powinnaś skonsultować to z lekarzem, szczególnie jeśli ma stanowić leczenie uzupełniające w przypadku ciężkich chorób. Podstawowym założeniem medycyny naturalnej jest korzystanie z samoleczniczych i regeneracyjnych możliwości organizmu poprzez ich wykorzystanie, pobudzanie i wspieranie. Wykorzystywane jest wszystko, co naturalne. Naturalne środki fizyczne sprawiają, że organizm aktywuje się do samoregulacji funkcji organów zagrożonych chorobą. Leczenie środkami naturalnymi wzmacnia organizm. Jednak, jeśli już dojdzie do choroby, podstawową zasadą walki z nią jest oszczędzanie organizmu, aby mógł pokonać chorobę. Powinno się zatem zapewnić mu odpowiednią ilość snu, spokój, odpoczynek oraz ograniczyć trawienie. Przy decyzji podjęcia leczenia metodami naturalnymi, należy jednak pamiętać o ich ograniczeniach oraz często nie potwierdzonej skuteczności.
Terapie naturalne
1
Akupunktura – metoda ta pochodzi z chińskiej medycyny ludowej i opiera się na założeniu, iż podstawą życia jest energia Qi. W celu umożliwienia jej swobodnego przepływu sporządzono mapę ciała człowieka, przez którą ma przepływać 14 kanałów energetycznych, przez które krąży Qi. Gdy przepływ Qi jest harmonijny a równowaga pomiędzy dwoma przeciwstawnymi pierwiastkami (yin i yang) jest zachowana cieszymy się zdrowiem, jeśli natomiast równowaga jest zachwiana chorujemy. Gdy przez dany narząd przepływa fala energii jest on wtedy najbardziej aktywny, ale też odporny na uszkodzenia. Znajomość tych szczytów oraz spadku aktywności jest ważna przy akupunkturze. Trzeba wiedzieć kiedy dany narząd znajduje się w spoczynku. Akupunktura polega na wbijaniu igieł w miejsca znajdujące się na liniach energetycznych, odpowiedzialnych za działanie różnych narządów. Nakłuwane igłami są punkty odpowiedzialne za chorobę. Zmodyfikowaną wersją akupunktury jest akupresura, w której zamiast igieł terapeuta uciska punkty palcami.
2
Masaże – oparte przede wszystkim na dotykaniu i głaskaniu, są chyba najstarszą formą zabiegu leczniczego. Niezależnie od rodzaju masażu a jest ich wiele, podstawową zasadą jest regeneracja organizmu oraz uruchomienie procesów samoistnego leczenia. Cel masażu w dużej mierze zależy od kręgu kulturowego, w jakim powstał. W tradycji zachodniej służą przede wszystkim normalizacji zmian chorobowych skóry, tkanki łącznej, mięśni, ścięgien i stawów, np. masaż klasyczny, drenaż limfatyczny, masaż strumieniowy czy odruchowo – strefowy. Tradycja wschodnia za podstawowy cel masażu uznaje przywrócenie prawidłowego krążenia energii w organizmie, które jest zachwiane przez napięte mięśnie.
3
Homeopatia – polega na leczeniu lekami, których receptura jest oparta na zasadzie „podobne leczy podobne”. Leki te mają więc w swoim składzie substancje, które powodują daną przypadłość, ale w mikroskopijnej dawce. Podstawowym założeniem jest pobudzenie zdolności obronnych organizmu. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie rośliny, minerały i jad zwierzęcy.
4
Krioterapia – leczenie zimnem polega na pobudzeniu organizmu i uruchomieniu jego sił obronnych. Leczeniu można poddać tylko chorą cześć ciała lub całe ciało w specjalnej kriokomorze, gdzie temperatura dochodzi do – 140 st. C. Przed wejściem obowiązuje rozgrzewka oraz adaptacja do niskiej temperatury w przedsionku przy – 50 st. C. Niska temperatura powoduje zwężenie naczyń krwionośnych, które po wyjściu z komory są zmuszone do większego pompowania krwi w celu podniesienia temperatury organizmu. W ten sposób organizm jest bardziej ukrwiony, mięśnie rozluźnione oraz przyśpiesza się przemiana materii.
5
Hydroterapia – czyli leczenie wodą, polega na wykorzystaniu potencjału leczniczego wody, która może działać na organizm stymulująco lub uspokajająco. Najczęściej stosowane są kąpiele (perełkowe, solankowe, dr Kneipa) lub masaże podwodne i bicze. Dzięki odpowiednio dobranym zabiegom można się rozluźnić, poprawić krążenie krwi, złagodzić bóle kręgosłupa czy reumatyczne, a nawet schudnąć!
6
Apiterapia – stosuje produkty pszczele w postaci pyłku kwiatowego, nektaru, spadzi – przerabianej na miód i propolis, ale także produkty bezpośrednio wydzielane przez pszczołę: mleczko, wosk czy jad pszczeli. Kuracje przeprowadzane są w domu, jeśli chodzi o produkty pszczele. Leczenie jadem możliwe jest tylko w specjalnych ośrodkach (pomaga np. przy reumatyzmie czy nadciśnieniu).
7
Aromaterapia – jest leczeniem wonnymi olejkami, otrzymanymi z roślin aromatycznych o właściwościach leczniczych lub relaksujących. Składniki olejków przenikają przez skórę oraz układ oddechowy do krwi. Wdychając zapach, sygnał trafia do mózgu, który w zależności od olejku uspokaja nas lub pobudza. Aromaterapię stosuje się w postaci masażu, kąpieli, okładów, parówek.
8
Fitoterapia – polega na leczeniu ziołami. Samodzielne zbieranie jest w dzisiejszych czasach raczej trudne. Jednak możemy korzystać z całego bogactwa ziół w postaci herbat ekspresowych, suszu i leków. Związki zawarte w ziołach regulują pracę poszczególnych narządów oraz pomagają w usuwaniu zbędnych produktów przemiany materii. Jednak ich przyjmowanie powinno być skonsultowane z lekarzem.
9
Irydologia i osteopatia – pierwsza polega na diagnostyce przeprowadzanej na podstawie badania oka. Umożliwia ocenę stanu zdrowia oraz diagnozę u osób cierpiących na choroby przewlekłe. Osteopatia przywraca prawidłowe ustawienie kręgów poprzez manipulację umożliwiającą ruchomość stawów oraz znoszącą ucisk na nerwy.