Wydaje ci się, że to sen – poznałaś idealnego faceta, z którym chciałabyś spędzić resztę życia. Snujesz plany na przyszłość, jesteś zakochana i szczęśliwa, i gdy zanosi się na piękny happy end pojawia się ona – przyjaciółka twojego ukochanego.

Czar pryska i pojawiają się problemy. Poniżej prezentujemy skróconą wersję instrukcji obsługi przyjaciółki partnera, która pozwoli ci oswoić i unieszkodliwić potencjalnego wroga.

Trójkąt

„Mój partner ma przyjaciółkę. Poznali się będąc jeszcze na studiach i choć od tego czasu minęło kilka lat nadal utrzymują bliskie stosunki. Regularne spotkania, e-maile, smsy, telefony. Ona wciąż jest sama i z racji tego wszelkimi swoimi problemami i sprawami absorbuje mojego ukochanego. Choć długo byłam tolerancyjna i przymykałam oko na dziwne sytuacje, które miały miejsce, powoli ten trójkąt zaczyna mnie przerastać. Czy jest wyjście z tej sytuacji? Brak mi już pomysłów” – Magdalena, 32 lata

Sytuacja na ogół w większości przypadków wygląda dość podobnie. Jesteś w szczęśliwym związku i wszystko byłoby ok, gdyby nie fakt, że twój partner zamiast przyjaciela ma przyjaciółkę. Kumpele z dzieciństwa lub koleżankę ze studiów. Zwykle ona jest sama i przytłoczona swą samotnością spędza z twoim ukochanym mnóstwo czasu – wspólne zakupy, kawa, obiad czy piwo. Z każdym problemem zwraca się do twojego faceta, a ten mimo, iż jest na jej każde zawołanie wciąż powtarza, że łączy ich tylko przyjaźń. Co zrobić by wybrnąć z tego dziwnego układu, nie zwariować i ocalić łączące was uczucie, znajdując także miejsce na przyjaźń partnera? Poniżej kilka sprawdzonych porad.

Zamiast ultimatum, szczera rozmowa

Gdy sytuacja staje się niezręczna, dziwna i uciążliwa warto przeprowadzić z partnerem szczerą rozmowę, w której powiemy o swoich wątpliwościach i problemach oraz spróbujemy wspólnie znaleźć rozwiązanie sytuacji korzystne dla obu stron. Tylko otwarta, szczera rozmowa jest w stanie coś zmienić. Postaraj się nie stawiać partnerowi ultimatum w stylu: albo ja, albo ona. To dziecinne i bezskuteczne.

Poznaj wroga, oswój wroga

By móc walczyć z wrogiem, trzeba go poznać. Schowaj swoje uprzedzenia głęboko do kieszeni i spróbuj nawiązać z nią pozytywne relację. Być może nie zostaniecie najlepszymi przyjaciółkami, ale na własne oczy przekonasz się czy to, co łączy ją z twoim partnerem to naprawdę tylko przyjaźń, a nie żadna chemia czy uczucie. Bogatsza o tą wiedzę, będziesz dużo spokojniejsza i pewna swego partnera.

Dotrzymuj towarzystwa

Masz problem z tym, że twój facet spędza sporo czasu sam na sam ze swoją przyjaciółką? Zaproponuj spotkania we trójkę. Jeżeli to czysta przyjaźń to żadne z nich nie będzie miało nic przeciwko, wręcz odwrotnie, wspólnie będziecie cieszyć się swym towarzystwem. Gdy twój pomysł spotka się ze sprzeciwem, bądź czujna i ostrożna.

Pokaż kto tu rządzi

Ona znowu dzwoni do twojego faceta, bo zepsuł jej się kran? Nic prostszego, wyślij jej numer do najlepszego hydraulika. Jest nieszczęśliwa, bo kolejny facet dał jej kosza? Zaproponuj lody i Casablankę zamiast pocieszyciela w osobie twojego faceta. Nie daj sobie wejść na głowę, daj jej odczuć, że to ty jesteś najważniejsza i nie pozwolisz by ktokolwiek stanął na drodze do twojego szczęścia.

Przyjaźń damsko – męska jest możliwa, ale zdarza się dość rzadko. Bądź czujna i obserwuj relacje między partnerem i jego przyjaciółką, dmuchaj na zimne i strzeż swego związku. Gdy sprawy zajdą za daleko, weź sprawy w swoje ręce i chroń to, co najważniejsze, czyli własny spokój i szczęście.