Domowe i specjalistyczne zabiegi dla cery trądzikowej

0
428
Rate this post

Powszechnie uważa się, iż cera trądzikowa jest przede wszystkim problemem młodych ludzi w wieku nastoletnim. To oczywiście prawda, niemniej, coraz częściej zdarza się, iż z powodu trądziku cierpią także osoby po 30 roku życia. W takim wypadku mamy do czynienia z tzw. trądzikiem dorosłych.

Kilka słów o skórze trądzikowej

W obu przypadkach powodem powstawania zmian trądzikowych są przede wszystkim zaburzenia hormonalne (dojrzewanie, ciąża, menopauza), ale także zła pielęgnacja skóry, lub nawet problemy gastryczne.

Skóra trądzikowa jest bardzo wrażliwa. Na podłożu skóry tłustej lub mieszanej rozwijają się zaskórniki oraz ropne krostki, które źle traktowane mogą przerodzić się w bolesne grudki podskórne. Dzieje się tak przez bytujące na skórze bakterie propionibacterium acnes. Dlatego też pielęgnacja zarówno domowa jak i ta w gabinecie kosmetycznym powinna opierać się na działaniu antybakteryjnym, nawilżającym i matującym.

Pielęgnacja skóry trądzikowej w warunkach domowych

Cera trądzikowa jest wbrew pozorom cerą niezwykle delikatną i tak należy z nią postępować. W codziennej pielęgnacji stosujmy kosmetyki przeznaczone dla cery trądzikowej: łagodne żele myjące, toniki, kremy matujące i punktowo na krostki i zaskórniki środki antybakteryjne i wysuszające np. maść cynkową ( najlepiej maść dla dzieci penaten – ma spore stężenie cynku ) lub olejek z drzewa herbacianego.

Świetne efekty da naszej skórze delikatny peeling enzymatyczny lub peeling na bazie kwasów owocowych, a następnie nałożenie maseczki ściągającej z glinki zielonej lub drożdży. Maseczki takie można kupić w dobrych drogeriach lub w salonach kosmetycznych. Starajmy się nie usuwać samodzielnie zaskórników i krostek gdyż może to spowodować powstanie stanu zapalnego.

Podczas pielęgnacji cery z trądzikiem nie zapominajmy o nawilżaniu i ochronie. Na dzień stosujmy kremy matujące lub lekkie nawilżające. Na noc możemy nałożyć krem z kwasami owocowymi (kwas migdałowy, kwas salicylowy), który delikatnie złuszczy naskórek. Latem szczególnie, ale i przez cały rok nie zapominajmy o ochronie przeciwsłonecznej i stosujmy filtry UVA i UVB, latem niech to będzie faktor SPF 30, w inne pory roku minimum SPF 15.

Domowe zabiegi i maseczki dla skóry trądzikowej

Gdy chcemy urządzić domowe SPA możemy zastosować gotowe produkty lub zrobić kosmetyki samodzielnie.

Dobre efekty da oczyszczająca maseczka z drożdży. Pokruszone drożdże mieszamy z ciepłym mlekiem do konsystencji papki i nakładamy na twarz na około 15 minut. Taką maskę warto stosować stale raz w tygodniu.
Możemy też zastosować maseczkę ściągającą z białka jajka kurzego ubitego na pianę z dodatkiem kilku kropel soku z cytryny, którą aplikujemy na twarz na około 10 minut, aż do momentu zastygnięcia.
Bardzo dobre efekty daje picie naparu z bratka (fiołka trójbarwnego) oraz mikstury z drożdży. Drożdże rozpuszczamy w ciepłej wodzie, mieszamy i wypijamy- szklankę dziennie przez około 2 tygodnie, powtarzamy taka kurację raz na 2 miesiące. Napar z bratka warto także stosować jako tonik i przemywać nim twarz po każdym umyciu. Pielęgnacja skóry trądzikowej nie jest łatwa, ale warto trochę się potrudzić, aby uzyskać dobre efekty.

Pielęgnacja skóry trądzikowej w salonie kosmetycznym

W gabinecie kosmetycznym także mamy wiele możliwości zabiegowych dla cer trądzikowych. Każda firma kosmetyczna produkująca kosmetyki profesjonalne ma w swojej ofercie serię dla cer problematycznych. Warto jednak przed odwiedzeniem salonu urody udać się do lekarza dermatologa w celu konsultacji oraz wyboru ewentualnego leczenia lub pielęgnacji. Podczas takiej wizyty warto się spytać, czy nie ma przeciwwskazań do skorzystania z zabiegów kosmetologicznych. Jeśli lekarz wyrazi zgodę możemy śmiało udać się do salonu kosmetycznego i wybrać zabieg odpowiedni dla nas.

Zazwyczaj na początek kosmetolog zaproponuje nam zabieg oczyszczający i regulujący pracę gruczołów łojowych. Taki zabieg to dobre przygotowanie skóry na dalsze postępowanie pielęgnacyjne.

W dalszej kolejności możemy wykonać serię zabiegów złuszczania kwasami owocowymi na przykład kwasem migdałowym. Kwas ten ma dobre właściwości antybakteryjne, przeciwzapalne, a także nawilżające. Podczas serii zabiegów dobrze jest wprowadzić dodatkową pielęgnacje domową i stosować na noc krem także z kwasem migdałowym, to przyśpieszy oraz wspomoże kurację gabinetową. Krem taki możemy kupić w salonie, w którym wykonujemy zabiegi.

Jeśli trądzik, z którym mamy do czynienia to postać ciężka z ropnymi krostami i stanami zapalnymi wtedy sprawdzi się zabieg anti-acne przy użyciu lasera kosmetycznego IPL. Światło IPL ma właściwości przeciwbakteryjne i działa właśnie na bakterie wywołujące trądzik. Poleca się wykonanie serii zabiegów, aż do osiągnięcia oczekiwanego skutku. Po wykonaniu serii zabiegów anti-acne mamy też możliwość spłycenia przebarwień pozapalnych (także laserem IPL).

Poza tymi zabiegami przy cerze trądzikowej można wykonać delikatny peeling kawitacyjny (z ominięciem stanów zapalnych), masaż twarzy, wprowadzanie ampułek aktywnych za pomocą ultradźwięków. Nie polecam wykonywania mikrodermabrazji gdyż zabieg ten jest zbyt agresywny dla wrażliwej skóry trądzikowej.

Ważna jest współpraca między kosmetologiem i lekarzem dermatologiem, dlatego warto wybierać takie gabinety gdzie jest możliwość połączenia leczenia i pielęgnacji zabiegowej.

Równie ważna jest stała pielęgnacja domowa i odpowiednie traktowanie wrażliwej cery trądzikowej. Nie działajmy agresywnie, stosujmy lekkie kosmetyki, dbajmy o dietę i unikajmy długiego przebywania na słońcu. To wszystko pomoże nam zapanować nad trudną w pielęgnacji cerą trądzikową.