Jak prawidłowo dobierać kremy do swojego typu cery

0
824
Rate this post

Dbając o naszą skórę sprawiamy, że wygląda ona na zdrową i zadbaną. Zła pielęgnacja cery może przysporzyć nam wielu niepotrzebnych problemów.

Stosowanie preparatów, które nie są przeznaczone do naszej skóry może doprowadzić do powstania zmian chorobowych, przedwczesnego starzenia, a nawet alergii. Dlatego dobór kosmetyków przeznaczonych do naszego rodzaju cery – jest elementem kluczowym w dobrej pielęgnacji.

Jeśli nie wiemy jaki rodzaj cery mamy, skorzystajmy z konsultacji kosmetologa, który na pewno podpowie nam jak mamy zająć się nasza skórą.Jeśli wiemy jaki mamy typ skóry wybierzmy kosmetyki przeznaczone właśnie dla nas.

Typ cery, a dobór kosmetyków

Cera normalna nie wymaga stosowania specjalistycznych produktów kosmetycznych. Takiej cerze wystarczy odpowiednie nawilżanie oraz ochrona przeciwsłoneczna. Wybierajmy lekkie kremy nawilżające latem i wiosną, natomiast zimą zainwestujmy w krem półtłusty, który ochroni skórę przed zimnem i wiatrem.

Cera sucha wymaga większej troski niż skóra normalna. W jej przypadku dobrze jest stosować kremy silnie nawilżające, odbudowujące barierę hydrolipidową, natłuszczające i chroniące przed promieniami słonecznymi na dzień. Na noc warto zastosować preparaty regenerujące i odżywcze. W kremach dla cery suchej szukajmy przede wszystkim: kwasu hialuronowego, witamin A, C i E, alg, aloesu, minerałów z Morza Martwego, ceramidów, olejów roślinnych, masła Shea, kwasów omega 3 i 6, NNKT (niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych).

Cera tłusta. W preparatach dla cery tłustej nie powinny znajodwać się bazy olejowe. Kosmetyki dla cery tłustej muszą być przede wszystkim lekkie i nie zatykające porów. Głównym zadaniem kremów dla skóry tłustej jest regulacja wydzielania łoju (sebum), nawilżenie i matowienie. Na dzień wybierzmy krem lekki, działający antyseptycznie, a przy tym nawilżająco. Pamiętajmy, że skóra tłusta choć jest bardziej odporna niż inne typy cer również wymaga ochrony przeciwsłonecznej. W pielęgnacji nocnej możemy pozwolić sobie na lekkie złuszczanie naskórka dlatego, szukajmy kremów specjalistycznych z kwasami: salicylowym, glikolowym, mlekowym, migdałowym.

Cera mieszana. W pielęgnacji skóry mieszanej musimy bardzo ostrożnie dobierać kosmetyki. Cera mieszana jest połączeniem cery suchej i cery tłustej, dlatego musimy zadbać o nią podwójnie. Partie przesuszone nawilżajmy, natomiast w partiach przetłuszczonych stosujmy pielęgnację seboregulującą. Na szczęście istnieją kosmetyki przeznaczone dla cer mieszanych o lekkiej konsystencji, które równocześnie nawilżają,dają uczucie komfortu w strefach suchych i regulują wydzielanie łoju w strefach tłustych. Kosmetyki do cery mieszanej powinny zawierać aloes, olejek z drzewa herbacianego, algi, kwasy owocowe (AHA), ekstrakt z oczaru japońskiego, panthenol, zieloną herbatę, ekstrakt z żeńszenia, rozmarynu, owsa, pestek winogron, rumianek, minerały i witaminy.

Cera wrażliwa jest bardzo specyficzna i należy postępować z nią ostrożnie. Cera wrażliwa może być jednocześnie cerą suchą, mieszaną lub tłustą. Należy unikać składników uczulających, gdyż często cery wrażliwe są cerami alergicznymi tzw. atopicznymi. Najlepiej jest stosować preparaty nawilżające, łagodzące i przeciwzapalne. Trzeba uważnie obserwować swoją skórę po nałożeniu każdego kosmetyku, gdyż jest ona reaktywna i może wystąpić odczyn w postaci swędzenia lub zaczerwienienia. W kremach dla wrażliwców szukajmy takich składników jak alantoina, bisabolol, wyciąg z korzenia lukrecji, nagietek, dziurawiec, owies, rumianek, avocado, sezam, aloes, miłorząb japoński, nostrzyk, witaminy A,C,E,K, NNKT (wielonienasycone kwasy tłuszczowe), kwas hialuronowy, masło Karite. Każdy krem do cery wrażliwej powinien zawierać filtry przeciwsłoneczne o faktorze SPF minimum 15. Najlepiej przed każdym zakupem kremu poprosić o jego próbkę – wtedy będziemy miały pewność co do reakcji naszej skóry.

Cera naczynkowa należy do skór wrażliwych i w jej pielęgnacji najważniejsze jest chronienie i wzmacnianie naczyń krwionośnych. W drogeriach i aptekach mamy szeroka gamę kremów i ampułek do cery naczynkowej, które zawierają zazwyczaj wysoko stężoną witaminę C,witaminę K, arnikę, kasztanowiec, nagietek, czerwone wino, miłorząb japoński, ekstrakt z pestek winogron.

Cera trądzikowa. W przypadku skóry trądzikowej poszukujmy kremów o lekkiej konsystencji, matujących, nawilżających i antyspetycznych. W składzie takich kremów powinny znaleźć się przede wszystkim: nadtlenek benzoilu, cynk, kwasy owocowe (szczególnie kwas glikolowy), witamina A, siarka, NNKT (wielonienasycone kwasy tłuszczowe- linolowy, linolenowy, arachidonowy), kaolin, olejek z drzewa herbacianego, wyciąg z korzenia łopianu, bratek (fiołek trójbarwny), wyciąg z drożdży, krwawnik, skrzyp, pokrzywa, olejek jałowcowy, cytrynowy. Każdy krem do cery trądzikowej powinien zawierać informacje, że nie zadziała na naszą skórę komedogennie – czyli że nie zatyka porów. Aby uniknąć działania komedogennego unikajmy kremów z estrami tłuszczowymi, palmitynianem izopropylu, kwasem oleinowym, olejem kokosowym i masłem kakaowym.

Pory roku, a dobór kremów

Jeśli mamy wątpliwości co do wybranego kremu zawsze możemy prosić o jego próbkę, aby sprawdzić czy dany preparat będzie nam odpowiadał konsystencją, zapachem, barwą i wchłanialnością, a także czy nie będzie wywoływał reakcji alergicznych lub podrażnień. Warto także skorzystać z konsultacji w drogerii lub aptece. Porada fachowca na pewno pomoże nam w wyborze dobrego kremu.

Pamiętajmy, że wybierając krem musimy uwzględnić porę roku (wiosną i latem kremy o lekkiej konsystencji, zimą ochronne półtłuste lub tłuste), swój wiek ( dla skór 30+ wybierajmy kosmetyki uwzględniając pielęgnacje przeciwzmarszczkową), porę w jakiej będziemy go używać (krem na dzień lub na noc), a także jego przeznaczenie ( krem złuszczający, serum, ampułka) .