Problem żylaków dotyka wiele kobiet mieszkających w Europie i Ameryce. Odpowiedzialny za ten stan rzeczy jest głównie siedzący tryb życia społeczeństw zachodnich. Gdzie najczęściej popełniamy błędy i czy możemy im zapobiec?
Jak powstają żylaki?
Żylaki są powszechnie znane. Jednak niedostateczna wiedza na ich temat sprawia, że profilaktyka nie jest prawie w ogóle stosowana. To, co odczuwamy jako zmęczenie nóg, któremu towarzyszy ból oraz widoczne obrzęknięte, wężykowate żyły nazywamy właśnie żylakami. Najczęściej występują one w kończynach dolnych i powstają przez nieprawidłowe funkcjonowanie zastawek w żyłach.
Zastawki odpowiedzialne są za prawidłowy przepływ krwi w kierunku serca. Jeśli z jakichś przyczyn nie funkcjonują prawidłowo, krew zamiast do serca trafia do żył znajdujących się na powierzchni mięśni. Te natomiast poszerzają się i przybierają postać żylaków. Poza procesem czysto fizjologicznym, odpowiedzialne za powstanie żylaków mogą być także uwarunkowania genetyczne, nadwaga, siedzący tryb życia oraz rodzaj pracy, który wymusza postawę siedzącą lub stojącą.
Podstawa to prewencja
Zawsze można zmniejszyć ryzyko wystąpienia żylaków poprzez praktykowanie odpowiednich działań.
1 Utrzymaj właściwą wagę ciała. Każdy dodatkowy kilogram mniej może być zbawienny dla Twoich nóg. Szczupła sylwetka nie obciąża ich, powodując lepsze funkcjonowanie.
2 Zapewnij sobie dostateczną dawkę ruchu. Wszystko, co będzie miało z tym związek jest dobre. Chociaż robienie zakupów i noszenie zdobytych podczas nich trofeów, zostaw w zestawie czynności koniecznych, ale niekoniecznie zdrowych. Każdy ciężar, nawet ten noszony jest dla Twoich nóg obciążeniem!
3 Wykonuj specjalne ćwiczenia. Bardzo dobre rezultaty daje ćwiczenie stóp oraz unoszenie nóg podczas siedzenia czy spania. W przypadku tego ostatniego podłóż pod nogi poduszkę i staraj się spać tak, aby nogi na niej pozostały. Rano poczujesz rezultat.
4 Zrezygnuj z obcasów. Wysokie obcasy, chociaż nadają kobiecie niebywałego uroku, są niekorzystne nie tylko dla naszego kręgosłupa, ale także nóg. Sprawiają, że noga znajduje się w nienaturalnej pozycji i przez to mięśnie łydki nie funkcjonują prawidłowo.
5 Unikaj pozycji stojącej. Gdy nie musisz, zrezygnuj raczej z tej postawy. Dłuższe stanie sprawia, że cały ciężar koncentruje się w nogach, nadmiernie je obciążając.
6 Wykorzystaj moc wody. Podczas codziennego prysznicu masuj nogi na przemian zimnym i ciepłym strumieniem wody. Będąc na wycieczce górskiej koniecznie zanurz nogi w strumieniu.
Gdy jest już za późno
Profilaktyka, w twoim przypadku, to za mało? Nie jesteś bez szans. Obecnie istnieją metody, które skutecznie pomagają leczyć żylaki.
1 Leki i rajstopy. Jeżeli lekarz stwierdzi, że stan żylaków zalicza się do leczenia farmakologicznego może przepisać środki uszczelniające i wzmacniające ściany naczyń. Popularne i reklamowane często maści czy kremy nie usuną żylaków. Mają raczej działanie wspomagające środki i terapie zmierzające do likwidacji żylaków. Dobre rezultaty daje natomiast noszenie specjalnych rajstop lub pończoch uciskowych. Ich działanie opiera się przede wszystkim na ułatwieniu przepływu krwi i zmniejszeniu obrzęków.
2 Skleroterapia. To zabieg powodujący zrośnięcie żył. Lekarz wstrzykuje specjalny środek i zakłada bandaż ściskający żyły, które w ten sposób się zrastają. Bardzo ważna po zabiegu jest aktywność fizyczna według wskazań lekarza.
3 Operacja. Polega na usunięciu żył, które może się odbyć kilkoma metodami. Przed zabiegiem lekarz sprawdza najpierw drożność żył.