10 największych grzechów popełnianych w małżeństwie

0
485
Naked male back torso. Neck pain headache.
Rate this post

Kiedy bierzemy ślub z drugą osobą wydaje nam się, że będziemy z nią na zawsze. Jednak życiowe perturbacje oraz brak odpowiedniej komunikacji, stają się z czasem przyczyną konfliktu, jaki rodzi się między małżonkami.

Brak zdolności rozmawiania, oddala ludzi od siebie, a wizja szczęśliwego życia „póki śmierć nas nie rozdzieli” traci cały swoje znaczenie. Co robić, aby uniknąć błędów komplikujących szczęśliwe związki? Oto 10 podstawowych czynników odpowiadających za proces nieudanego pożycia małżeńskiego:

Mówienie do partnera, zamiast wspólnej rozmowy

Pozwól by język ciała twojego partnera był twoim przewodnikiem. Kiedy krzyczysz na niego, jego napięcie i zdenerwowanie wzrasta, natomiast rozmowa ma działanie odwrotne.

Brak zdolności wsłuchania się w to, co mówi twój partner

Zamiast rozmyślać nad tym co właśnie usłyszałaś, zacznij zadawać pytania. Nie trać czasu na insynuacje, powiedz od razu co cię zastanawia.

Brak wdzięczności

Jeśli nie potrafisz podziękować swojemu partnerowi za to co robi dla ciebie, jak się o ciebie troszczy, będzie czuł się niedoceniony i uzna, że jego starania względem ciebie są daremne.

Przyjmowanie postawy defensywnej zamiast przyznania się do błędu

Im szybciej przyznasz się do błędu i przeprosisz, tym szybciej konflikt zostanie zażegnany.

Mąż i żona – komunikacja

Ciągłe przepraszanie za te same błędy

Zamiast przepraszać, zmień to co robisz źle i czym krzywdzisz swojego partnera. Ciągłe przepraszanie za to samo, traci na znaczeniu i w końcu staje się irytujące.

Ciągłe spóźnianie się

Jest niewybaczalne jeśli robisz to notorycznie. Twój partner może odebrać takie zachowanie za przejaw ignorancji i braku poszanowania. „ Mój były mąż ciągle kazał na siebie czekać. Wytrzymałam rok. Na rozprawę rozwodową przyszedł punktualnie, ale było to stanowczo za późno”, mówi Aldona.

Przyjmowanie postawy ofiary

Taka postawa to ewidentne zrzucanie winy na partnera. Należy się zastanowić, czym spowodowany jest konflikt, by go szybko zakończyć zamiast odgrywać niepotrzebne sceny.

Wyciąganie pochopnych wniosków

Założenie, że wie się wszystko najlepiej sprawia, że nasz partner oddala się od nas jeszcze bardziej i traci ochotę na przedstawienie swojego punktu widzenia ponieważ jego druga połowa twierdzi, że już wszystko wie.

Złe wyrażanie się na temat swojego partnera za jego plecami

Świadczy tylko i wyłącznie o braku szacunku dla drugiej osoby.

Przekonanie, że jak się coś zrobi raz, to już wystarczy na zawsze

Jeśli tymczasowo uda ci się uniknąć wyżej wymienionych czynników, nie będziesz ich kontrolować i złe nawyki zaczną powracać, twoje zachowanie będzie niekonsekwentne- to z pewnością zaczniesz wkrótce odczuwać nieprzyjemne konsekwencje swoich działań.

Aby uniknąć konfliktów w związkach należy wsłuchać się w potrzeby swojego partnera i pozwolić mu, by wyrażał swoje wątpliwości i oczekiwania. Nie należy zakładać, że wszystko wiemy, bo nasza hipotetyczna wiedza może okazać się daleka od rzeczywistości i tym samym zaowocować poważnymi kłopotami w małżeństwie.