Huśtawka nastroju
Od jakiegoś czasu cierpię na totalne wahania nastroju. Jednego dnia jestem w stanie przenosić góry, do wszystkich problemów w pracy czy w domu podchodzę z optymizmem, wszystko mi się podoba, na wszystko znajduję radę. Drugiego dnia czuję się tak psychicznie wykończona, jakby przejechało po mnie całe stado koni. Nic mi nie wychodzi, do wszystkich mam jakiś żal, ciągle chce mi się płakać i wzruszam się byle czym. Przyznam, że do tej pory byłam raczej stabilną emocjonalnie osobą, więc te wahania mnie wykańczają. Zupełnie nie wiem też skąd się wzięły w moim życiu. Owszem, mam teraz ciężki okres w pracy, bardzo dużo zobowiązań, domykanie różnych rzeczy, ale czy możliwe, żeby to miało taki wpływ na mój nastrój ? Jak sobie poradzić z tą huśtawką nastroju ? Czy jest szansa, że sama zniknie ?
Huśtawka nastroju może mieć wiele przyczyn.
Huśtawka nastroju może mieć wiele przyczyn, tak medycznych jak i psychicznych. Z całą pewnością zmiany w życiu osobistym i/lub zawodowym mogą wpływać na nasz nastrój podwyższając go lub obniżając. Huśtawka nastroju może świadczyć o wewnętrznych zmianach w naszej psychice. Mogą być to zmiany świadome bądź nie. Możemy świadomie doświadczać emocji wynikających z sytuacji dnia codziennego lub nieświadomie odbierać jedynie poprzez nasze ciało, emocje czy psychikę. Jeśli mamy wiedzę czego doświadczamy i jak to na nas wpływa będziemy mogli sobie z tym łatwiej poradzić, np. poprzez znane nam formy odreagowywania napięcia, stresu czy zmęczenia.
Jeśli jednak nie mamy kontaktu z tym co przeżywamy wówczas mogą pojawiać się trudne do zrozumienia reakcje naszej psychiki, takie jak nagłe zmiany nastroju. Jeśli doświadczamy czegoś dla nas trudnego i bolesnego, najczęściej spychamy to w głąb nas, działają wówczas tzw. mechanizmy obronne. Aby poradzić sobie z huśtawką nastroju można podjąć próbę „rozumienia siebie” poprzez psychoterapię lub spróbować samemu znaleźć nowe sposoby radzenia sobie w sytuacjach trudnych , czyli zastąpić niefunkcjonalne mechanizmy obronne nowymi, dającymi poczucie bezpieczeństwa. Raczej małe są szanse aby nagłe zmiany nastroju zniknęły same , dlatego zawsze warto skonsultować to ze specjalistą ( lekarzem, psychoterapeutą ).