Złe samopoczucie, problemy ze zdrowiem i brak wyraźnych przyczyn – to może być skutek nieprawidłowego działania hormonów.

Jak działają hormony?

Hormony są produkowane przez gruczoły, które wydzielają je do krwi, aby regulowały funkcjonowanie narządów całego ciała.

Gruczoły współpracują ze sobą tworząc systemy kontrolne i regulujące. Nadrzędne w stosunku do pozostałych gruczołów jest podwzgórze i przysadka mózgowa, które pełnią funkcję regulacyjną oraz kontrolną w stosunku do pozostałych gruczołów.

Niewłaściwe działanie układu endokrynnego, to często złe samopoczucie oraz szereg dolegliwości.

Warto zatem być czujnym i sprawdzić sygnały, jakie wysyła nam nasz organizm.

1 Za bardzo tyjesz lub chudniesz

Za zbyt duże przybieranie na wadze, jak również zbyt duży jej spadek, może być odpowiedzialna tarczyca. Niekontrolowane tycie, któremu towarzyszy uczucie zmęczenia czy apatia jest charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy. Ciągły spadek wagi pomimo zdrowego i prawidłowego odżywiania, fala ciepła i drażliwość to typowe objawy nadczynności tarczycy. Obydwie dysfunkcje można skutecznie leczyć.
2 Zmiany nastroju

To chyba jedna z najbardziej charakterystycznych dolegliwości przypisywana kobietom i nie bez przyczyny. Wpływ na twoje samopoczucie mają hormony płciowe: estrogeny i progesteron. Ich poziom we krwi zależy od fazy cyklu. Końcówka cyklu jest zdominowana przez progesteron i wiąże się ze spadkiem dobrego samopoczucia. Jeśli nie potrafisz sobie z tym poradzić a zmiany są bardzo silne, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić leczenie hormonalne.
3 Nieregularne miesiączkowanie

Miesiączka nie pojawia się w spodziewanym terminie, cykl jest za krótki, a innym razem zbyt długi? Udaj się do ginekologa. Najprawdopodobniej winne są temu hormony płciowe. Jeśli jednak badanie wykluczy taką możliwość, sprawdź poziom hormonu TSH produkowanego przez tarczycę. Jej zła praca również może prowadzić do nieregularnych miesiączek.
4 Nadmierne owłosienie

Inaczej zwane hirsutyzmem. Charakteryzuje się występowaniem owłosienia typowego dla mężczyzn, w takich miejscach, jak: broda, uda, piersi, plecy. Odpowiedzialne za ten stan rzeczy są androgeny – męskie hormony produkowane u kobiet przez nadnercza. Ich niewielka ilość znajduje się we krwi każdej kobiety. Jeśli jednak masz opisane powyżej objawy, lepiej sprawdź, czy nadnercza funkcjonują prawidłowo.
5 Zmiana w piersi

Jeśli podczas comiesięcznego badania zauważysz jakąś zmianę, nie wpadaj w panikę. Może się okazać, że guzek jest łagodny i wystarczy kuracja hormonalna, wyrównująca poziom estrogenów, w stosunku do progesteronu.
6 Fatalna cera

Masz po trzydziestce, a czujesz się jakbyś miała 15 lat i nie jest to związane z młodym duchem? Trądzik w tym okresie nie jest normalny. Może występować na twarzy, plecach, ramionach. Odpowiedzialne za to są przede wszystkim androgeny. Lekarz może zalecić kuracje hormonalną obniżającą ich poziom.
7 Długie starania o dziecko

Brak ciąży może być spowodowany, m. in. brakiem owulacji, która z kolei często jest wywołana zespołem policystycznych jajników. Jeśli badania poziomu hormonów we krwi są nieprawidłowe, kuracja hormonalna pozwoli obniżyć poziom androgenów oraz zapobiegnie przerostowi błony śluzowej macicy.
8 Mleko w piersiach

Jeśli nie urodziłaś właśnie dziecka a z piersi wydobywa się mleko, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Takie objawy mogą świadczyć o hiperprolaktynemii, czyli zbyt dużej ilości prolaktyny. Można ją obniżyć lekami.
9 Problemy z seksem

Nieprzyjemne doświadczenia podczas współżycia mogą być wynikiem braku nawilżenia pochwy. Warto sprawdzić czy za ten stan rzeczy nie jest odpowiedzialna prolaktyna (w przypadku, gdy urodziłaś dziecko) lub estrogeny (gdy jesteś w okresie menopauzy).