Wszystko co dobre, szybko się kończy – lato pozostało już tylko słodkim wspomnieniem uwiecznionym na wakacyjnych zdjęciach, a w powietrzu coraz bardziej czuć nadchodzącą jesień. Jak przetrwać ten trudny okres? Jak nie dać się jesieni oraz jesiennej chandrze?

A mi jest szkoda lata…

Coraz krótsze dni, chłód, deszcz, mgła i ciemność – oto jesień w najlepszym wydaniu. W tym szarym, nieprzyjaznym, zimnym świecie nie trudno o spadek formy i pogorszenie nastroju. Dopada nas wówczas jesienna chandra, tracimy całą energię, bywamy rozdrażnione, smutne i ospałe. Zdecydowanie rzadziej w tym okresie wychodzimy z domu czy spotykamy się z przyjaciółmi, większość wieczorów spędzając na kanapie z kubkiem herbaty i książką. Czy zawsze jednak musi tak być? Zdecydowanie nie! Poniżej prezentujemy kilka pomysłów jak zwalczyć jesienny smutek i cieszyć się radością życia cały czas, niezależnie od pory roku oraz aury.

Walcz z jesiennym smutkiem – ruszaj się, ćwicz, trenuj

Od dawna wiadomo, że za nasz dobry nastrój odpowiedzialne są tzw. hormony szczęścia, czyli endorfiny. A nic tak nie wzmaga ich wydzielania jak aktywność fizyczna! Właśnie dlatego, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym zalecany jest ruch oraz sport. Osoby, które regularnie trenują cieszą się nie tylko świetnym zdrowiem, formą oraz wyglądem, ale również doskonałym nastrojem oraz samopoczuciem. A pomysłów jest naprawdę wiele: basen, fitness, joga, aerobik, siłownia, jak również typowe sporty zimowe, takie jak: narty czy łyżwy. By ochronić się przed jesienną chandrą nie trzeba wcale wyczerpujących ćwiczeń, wystarczy lekka aktywność fizyczna, by pozbyć się problemu jesiennego spadku nastroju.

Postaw na światło

Jednym z powodów jesiennej chandry jest brak słońca, który powoduje u człowieka apatię, ospałość oraz zmęczenie. To właśnie światło daje nam bowiem energię i siłę, dlatego warto jesienią starać się korzystać ze słonecznych dni, spacerując bądź uprawiając sport na świeżym powietrzu. Warto również zadbać o jak najlepsze nasłonecznienie mieszkania oraz miejsca, w którym pracujemy. W wyjątkowym sytuacjach, głębokiej jesiennej chandry zalecana jest fototerapia, z której bez problemu można skorzystać w większości salonów odnowy biologicznej.

Coś pysznego i zdrowego, czyli zadbaj o dietę

Wino i czekolada od czasu do czasu są jak najbardziej wskazane, byle nie w nadmiarze, a o to przecież nie trudno zwłaszcza w długie, jesienne wieczory. By poprawić swoje samopoczucie oraz nastrój warto wzbogacić dietę w zdrową żywność oraz produkty organiczne. Wybieraj produkty bogate w witaminy z grupy B, które mają działanie antydepresyjne – postaw na nabiał, orzechy, jajka, razowy chleb i warzywa liściaste. Zadbaj także o dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki magnezu – znajdziesz go w roślinach strączkowych oraz orzechach. Wiadomo, nic tak nie poprawi kobiecie humoru jak tabliczka czekolady, niestety to środek, który działa przez chwilę, a końcowy rezultat nie zawsze bywa zadowalający!

Terapia grupowa – postaw na przyjaciół

Choć w jesienne wieczory chęć wyjścia z domu i spotkania z innymi ludźmi jest zdecydowanie ograniczona, to warto jednak się przełamać i spędzić wieczór poza domem. Nic bowiem nie działa lepiej na jesienne smutki niż towarzystwo przyjaciół i znajomych. Razem łatwiej pokonać jesień i chandrę. Spotkania towarzyskie poprawiają humor, wypełniają puste długie wieczory, wyzwalają pozytywne emocje. Postaw na towarzystwo i przyjaciół, a żadna chandra ci nie straszna.

Drobne przyjemności

Dbaj o siebie zwłaszcza jesienią oraz zimą. Troszcz się zarówno o ciało, jak i o stan ducha. Jest wiele drobnych sposobów by sprawić sobie odrobinę przyjemności. Mogą to być zakupy, wizyta u fryzjera, aromatyczna kąpiel, relaksacyjny masaż, dobra książka czy wypad do kina. Każdego dnia możesz wybrać coś innego, ważne by sprawiało ci to przyjemność i odganiało złe myśli i podły nastrój!