Pielęgniarka w Szwajcarii lub Niemczech

Moja kuzynka pracuje jako pielęgniarka w Skandynawii i bardzo sobie tę pracę chwali. Ja niestety nie mam siły na naukę norweskiego, za to znam tak nawet dobrze niemiecki, ciągle się uczę. Czy mam jakieś szanse w moim wieku, mam 46 lat, na znalezienie jakieś pracy w zawodzie – chodzi mi o to, żeby pracować jako pielęgniarka gdzieś na oddziale w szpitalu – w Szwajcarii lub w Niemczech ? Na jakie zarobki mogę liczyć ?

Znajomość języka niemieckiego to spory atut

Witaj Ilono,

wciąż istnieje zapotrzebowanie na doświadczony personel medyczny, zarówno w Niemczech, jak i w Szwajcarii. Napisałaś, że znasz dość dobrze język obcy, co stanowi spory atut. Zdecydowana większość pracodawców w tej branży wymaga posługiwania się językiem niemieckim na poziomie min. B2. Kolejnym warunkiem jest posiadanie kierunkowego wykształcenia (magister lub licencjat pielęgniarstwa) lub średniego medycznego (pielęgniarka dyplomowana). Korzystając z usług agencji zatrudnienia, można liczyć na pomoc w przeprowadzeniu procedury uznania kwalifikacji za granicą.

Dyplomy pań, które ukończyły studia z tytułem magistra pielęgniarstwa/położnictwa lub licencjata pielęgniarstwa po 1 maja 2004 r. uznawane są w UE automatycznie. Natomiast dokumenty absolwentek studiów licencjackich uzyskane przed 1 maja 2004 r. uznaje się na zasadzie praw nabytych, pod warunkiem, że absolwentki mogą potwierdzić ciągłość zatrudnienia na stanowisku pielęgniarki przez minimum trzy z ostatnich pięciu lat. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku absolwentek szkół pomaturalnych, ponieważ obowiązuje je kryterium przepracowania pięciu z ostatnich siedmiu lat.

Pielęgniarki, które nie są w stanie przedłożyć dokumentów potwierdzających minimalne wymogi kształcenia, powinny wystąpić o uznanie kwalifikacji na zasadach ogólnych. Wówczas odpowiednie instytucje niemieckie mogą wymagać od wnioskodawczyni odbycia stażu adaptacyjnego, trwającego nie dłużej niż trzy lata i zakończonego testem umiejętności. Wakaty czekają m.in. w sieciach domów opieki, szpitalach czy klinikach rehabilitacyjnych. Zarobki uzależnione są od rodzaju placówki i posiadanych kwalifikacji. W prywatnej klinice w Niemczech można zarobić 1,8–2,2 tys. euro brutto miesięcznie. Do tego doliczane są dodatki za pracę nocną czy w niedzielę i święta. Z kolei za wykonywanie czynności higieniczno-pielęgnacyjnych w szwajcarskich placówkach medycznych można liczyć na pensję w wysokości ok. 4,6 tys. franków szwajcarskich brutto miesięcznie.

Pozdrawiam
Agnieszka