Narośla na piętach – jak się ich pozbyć?

Narośla na piętach, czyli po prostu modzele, są schorzeniem objawiającym się wyraźnym zgrubieniem naskórka. Mogą tworzyć się na różnych częściach ciała, jednakże w większości przypadków rozpoznaje się je właśnie na stopach, gdyż to one narażone są bez przerwy na ciągły i silny ucisk. Modzele na ogół spokojnie można leczyć domowymi metodami. Dopiero gdy te okazują się nieskuteczne, z problemem trzeba się udać do lekarza, który będzie mógł zastosować bardziej inwazyjne metody lecznicze.

Najważniejsze jest jednak to, by modzelom zapobiegać. Szybko można je usunąć poprzez zastosowanie specjalnych środków (m.in. maści czy opatrunków) kupionych bez recepty w aptece, ale co z tego, skoro modzele równie szybko wrócą, jeżeli nie zwalczy się ich przyczyny. A z jakiegoś powodu występują one głównie u osób otyłych. U nich bowiem nacisk kładziony na stopy jest znacznie większy niżeli u osób o prawidłowej wadze ciała. Zawsze doskonałym sposobem na uzdrowienie całego ciała będzie pozbycie się zbędnych kilogramów. Nadwaga czy otyłość powodują przecież liczne problemy zdrowotne.

Narośla na piętach czasami biorą się również z noszenia źle dopasowanego obuwia. Tej kwestii też warto by było się przyjrzeć. Jeżeli buty są niewygodne, w żadnym wypadku nie należy w nich chodzić. Odpowiednie obuwie powinno mieć miękką wkładkę. Kluczowy jest także jego rozmiar – nigdy nie może być on nawet odrobinę za mały. W butach warto też umieszczać specjalne wkładki ortopedyczne. Jeszcze lepiej zadbają one o stopy.