Wiadomo, kobiety kochają zakupy. Często wydają na nie więcej, niż pozwala im na to stan finansów, a już na pewno więcej, niż trzeba by zaspokoić potrzeby. Czy jest więc sposób by zaoszczędzić na zakupach?

Oczywiście. Wystarczy wiedzieć, kiedy i jak kupować. Niezbędna do tego będzie znajomość kilku podstawowych informacji o zakupach.

Uwielbiam zakupy wszelkiego rodzaju, od zakupów spożywczych po ciuchy i książki, niestety doszczętnie rujnują moje finanse. Zdarza się, że już 20-go moje konto woła o pomoc” – Ania

Zanim kupisz, porównaj

Dużym ułatwieniem są dostępne w sieci porównywarki cen takie jak ceneo.pl, skapiec.pl, nokaut.pl itp. Dzięki nim mamy możliwość porównania cen proponowanych przez różnych dostawców prawie wszystkich artykułów dostępnych na rynku. Pozwala nam to na wybór artykułu danego producenta po najbardziej okazyjnej cenie, nie wychodząc z domu. By zaoszczędzić nie trzeba już biegać od sklepu do sklepu, teraz wystarczy porównywarka cen online.

Czas to pieniądz

Im mniej czasu poświęcasz tygodniowo na zakupy i im sprawniej ci to idzie, tym mniej wydajesz na nie średnio w ciągu roku. Ograniczenie się do kupna niezbędnych artykułów pozwala na uniknięcie zakupu rzeczy zbędnych. Na spacer lepiej iść do parku, niekoniecznie do hipermarketu.

Recykling jest w modzie

Zamiast wyrzucać stare komiksy, kolorowe gazety czy mapy, zachowaj je i użyj ponownie. Wykorzystaj je, by zrobić oryginalne opakowanie na prezenty, bo choć najłatwiej kupić gotowe, to nic tak nie sprawia radości drugiej osobie, jak coś wykonanego własnoręcznie. A przy okazji to kilka złotych w portfelu więcej.

W grupie taniej

Od niedawna na polskim rynku obecne są serwisy społecznościowe oferujące szeroką gamę produktów po promocyjnych cenach. Opierają się na znanej zasadzie – im więcej, tym taniej. Każdego dnia pojawiają się nowe oferty, które trafiają do bardzo dużej grupy Internautów, co oczywiście przekłada się na ilość sprzedanych kuponów na dany produkt lub usługę. By móc korzystać z wszelkich ofert i promocji, wystarczy tylko zarejestrować się na danym portalu i śledzić pojawiające się propozycję.

Jak oszczędzać na zakupach

Ekologiczny, nie znaczy drogi

W czasach, gdy ekologia jest bardziej modą niż stylem życia, wszystko, co ekologiczne z reguły jest droższe i trudniej dostępne. Lecz czy naprawdę musimy przepłacać za owoce i warzywa bez pestycydów? Sposobem na ekologię w wydaniu oszczędnym są zakupy od lokalnych producentów, którzy swe towary sprzedają na targach i straganach zarówno w małych jak i większych miastach, a każdy z ich produktów jest świeży i naturalny.

Kolacja, która nie rujnuje kieszeni

Wiadomo, że najlepszym sposobem na oszczędzanie są posiłki przygotowywane w domu. Jednak każdy z nas od czasu do czasu lubi zjeść na mieście. By nie zrujnować wówczas swojego budżetu domowego, warto przed takim wyjściem sprawdzić jakie menu i w jakich cenach proponuje wybrana przez nas knajpka. Obecnie większość restauracji ma swoje strony internetowe, więc o taki informacje nie trudno. Warto też korzystać z proponowanych przez restauracje promocji na lunche, zestawy i kolacje.

Wystarczy kliknąć

Wiele banków oferuje swoim klientom bezpieczny i wygodny sposób opłacania rachunków za darmo. Zamiast stać w kolejkach, uiszczać dodatkowe opłaty, pokrywać koszty kontroli bądź wyrównywać kary za opóźnienia, warto sprawdzić w swoim banku, czy nie ma prostszego sposobu na domowe rachunki.

Masz prawo do zwrotu

Często zdarza się, że wracając do domu dana rzecz nie podoba nam się już tak bardzo, jak w sklepowej przymierzalni. Mamy wątpliwości, co do trafności zakupu. Warto w takich sytuacjach pamiętać, że mamy prawo do zwrotu lub wymiany, w zależności od sklepu w ciągu 7 bądź 30 dni, bez podania przyczyny. Wystarczy tylko posiadać paragon.

Trzeba wiedzieć kiedy

By móc zaoszczędzić na zakupach, warto wiedzieć, kiedy opłaca się kupować. Zima to bowiem najlepszy czas na zakup mieszkania, sprzętu do ćwiczeń oraz telewizorów, wiosna to czas na komputery, aparaty cyfrowe i wykładzinę. Latem najtaniej kupimy meble, kamery, grilli oraz urządzenia nawigacyjne.

Coś dla ducha

W czasach, kiedy kupno książki zaczyna stawać się luksusem, warto odwiedzać antykwariaty oraz „pchle targi”, gdzie można kupić naprawdę ciekawe tytuły po niskich cenach. Każdy z nas marzy o własnej biblioteczce i okazuje się, że nawet takie pomysły, można zrealizować niskim nakładem kosztów.