Mikrodermabrazja jest zabiegiem mechanicznego złuszczania naskórka za pomocą specjalnych głowic, diamentowych lub korundowych. Zabieg ma na celu usunięcie zrogowaciałej warstwy naskórka dzięki pokrytej kryształami diamentu głowicy działającej z podciśnieniem lub głowicy wyrzucającej kryształki korundu.

Mikrodermabrazja

Zabieg jest całkowicie bezbolesny, odczucia porównywalne są z zasysaniem skóry i niekiedy bywają przyjemne i relaksujące. Głębokość złuszczania kontrolowana jest przez osobę wykonującą zabieg, może być płytka, aby delikatnie odświeżyć naskórek, ale może tez być głębsza wtedy stymulujemy skórę do odnowy lub walczymy z przebarwieniami.

Samo złuszczenie naskórka na twarzy trwa około 10 minut ale zabieg można wykonać na wszystkie partie ciała i tak na przykład. polecany jest by spłycić rozstępy. Po mikrodermabrazji skóra jest pozbawiona zrogowaciałej warstwy dzięki czemu składniki aktywne kosmetyków wnikają dużo lepiej. Zaraz po złuszczeniu zalecane jest wprowadzenie aktywnej ampułki lub serum najlepiej za pomocą ultradźwięków, położenie regenerującej maseczki np. algi lub płatu kolagenowego w celu ukojenia poruszonej skóry i mocnego nawilżenia.

Dobór preparatów wykorzystanych podczas zabiegu jest zalecany przez kosmetologa, ale nie tylko pielęgnacja gabinetowa jest ważna. Należy pamiętać, że skóra po mikrodermabrazji jest bardziej chłonna i powinna być poddana odpowiedniej do typu cery pielęgnacji, można zainwestować w kosmetyki z apteki by mieć pewność że dostarczymy aktywnych składników.

Co ważne po zabiegu mikrodermabrazji bezwzględnie należy chronić skórę przed promieniami słonecznymi kremem lub emulsją z filtrem UVA i UVB o faktorze minimum 30 a najlepiej 50 tak zwanego blokera. Ze względu na wrażliwość skóry na promienie słoneczne zabieg ten polecany jest do wykonywania jesienią i zimą (ewentualnie wczesną wiosną). Zabieg najlepiej wykonywać w serii. Ilość zabiegów uzależniona jest od stany skóry, jej problemów i efektu jaki chcemy uzyskać.

Główne działanie zabiegów złuszczania za pomocą mikrodermabrazji na skórę:

złuszczenie naskórka i odświeżenie skóry
stymulacja komórek skóry, fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny
zwężenie porów, daje dobre efekty przy pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej
spłycenie i likwidacja przebarwień
spłycenie zmarszczek

Wskazania do wykonania zabiegu mikrodermabrazji:

każdy rodzaj cery (skóra zdrowa)
odświeżenie i złuszczenie naskórka
łojotok
przebarwienia
skóra starzejąca się i zmarszczki
trądzik (ale nie w stanie ropnym) i zaskórniki
skóra zmęczona, niedotleniona, skóra palacza
rozszerzone pory
blizny
suchość skóry
rozstępy
wiotkość skóry

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu mikrodermobrazji:

stan chorobowy skóry, między innymi nowotwory, grzybice, łuszczyca, opryszczka, trądzik w stanie ropnym i inne dermatozy
nadwrażliwość skóry
trądzik różowaty
zakażenia wirusowe i grzybicze
trądzik w stanie ropnym
skóra powiek
skłonność do keloidów (bliznowców)
zabiegi chirurgiczne w obrębie twarzy (zalecana jest co najmniej 2-3 miesięczna przerwa)
silna terapia anty trądzikowa (Roaccutanem)

Nie ma przeciwwskazań do mikrodermabrazji podczas ciąży, menstruacji, przy skórze opalonej i skórze płytko unaczynionej.

Fotoodmładzanie

Fotoodmładzanie to zabieg mający na celu „odmłodzić” skórę przy pomocy fal IPL. Urządzenia emitujące falę lasera kosmetycznego IPL działają głównie na skórę właściwą i znajdujące się w niej komórki-fibroblasty. Komórki te produkują kolagen i elastynę główne białka odpowiedzialne za nawilżenie i elastyczność skóry. Dodatkowo „odmładzające” fale rozjaśniają przebarwienia działając na melanocyty i zawarty w nich barwnik-melaninę.

Trzecią funkcją IPL jest stymulacja naczyń krwionośnych do obkurczania dzięki czemu rumień jest mniej widoczny. Te trzy funkcje składają się na cały efekt odmłodzenia skóry. Zabieg zalecany jest w seriach, ilość zabiegów i intensywność fali jest dobierana do jakości skóry i istniejącego „problemu” . Serie najlepiej jest wykonywać jesienią i zimą aby uniknąć ekspozycji na promienie słoneczne. Na efekt zabiegów trzeba chwile poczekać, gdyż skóra musi mieć czas na regeneracje i reakcje na światło lasera. Fotoodmładzanie wykonywane w gabinecie kosmetycznym i jest zabiegiem bezpiecznym.

Wskazania do wykonania zabiegu fotoodmładzania:

odmłodzenie skóry
skóra starzejąca się
przebarwienia
rozszerzone naczynia krwionośne (teleagniektazje)
zmarszczki
skóra mało elastyczna, brak jędrności
piegi, po słoneczne zmiany pigmentowe
przebarwienia potrądzikowe
rozszerzone pory
niejednolity koloryt skóry

Przeciwwskazania do wykonania zabiegu mikrodermabrazji:

stan chorobowy skóry (m in. Nowotwory, dermatozy, łuszczyca, trądzik różowaty)
nadwrażliwość na światło lasera
świeżo opalona skóra i stosowanie samoopalacza
terapia antybiotykowa
stosowanie ziół światłouczulających (np. Dziurawca)
ciąża i okres karmienia piersią
cukrzyca, bielactwo
infekcja w miejscu zabiegu
stosowanie aspiryny (tydzień przed zabiegiem)
skłonność do bliznowców

Eksfoliacja kwasami owocowymi

Zabieg eksfoliacji kwasami owocowymi (AHA,BHA,PHA) to delikatny i bezpieczny zabieg złuszczania naskórka i regeneracji głębszych warstw skóry. Cząsteczki kwasu wnikają w różne warstwy skóry w zależności od swoje wielkości. Cząsteczki małe wnikają głęboko i stymulują komórki skóry właściwej do odnowy i regeneracji, a cząsteczki o większej masie wnikają płycej i złuszczają delikatnie warstwę rogową naskórka oraz nawilżają.

Zabiegi z użyciem kwasów owocowych najlepiej jest wykonywać w serii w sezonie jesienno-zimowym. Kwasy świetnie działają na skórę zmęczoną, starzejącą się, trądzikową i z przebarwieniami. Dodatkowo wykazują działanie nawilżające (np. kwas migdałowy) i wyrównujące teksturę skóry.

Aby wzmocnić efekt zabiegów wykonywanych w gabinecie możemy stosować w domu kremy na noc z niskim stężeniem kwasów owocowych. Wtedy stymulacja komórek skóry będzie większa. Zabiegi z użyciem kwasów owocowych mogą być wykonywane na całym ciele. Często w terapii niwelowania rozstępów łączy się złuszczanie mikrodermabrazją i eksfoliację kwasami owocowymi.

Wskazania do zabiegu eksfoliacji kwasami owocowymi:

przebarwienia
rozszerzone pory
skóra słabo nawilżona
drobne zmarszczki
zaskórniki
odświeżenie i odnowa skóry
normalizacja pracy gruczołów łojowych

Przeciwwskazania do zabiegu eksfoliacji kwasami owocowymi:

ciąża i okres karmienia piersią
nowotwory
skóra wrażliwa, alergiczna
skóra uszkodzona, zainfekowana
egzema, łuszczyca, trądzik różowaty, opryszczka, grzybica