Wstając rano myślisz tylko o filiżance kawy? W pracy nie możesz oderwać myśli o powrocie do domu? Brak ci energii i sił do działania? Prawdopodobnie jesteś jedną z wielu osób mających problem z efektywnym spaniem.

Sen na wagę złota

Złoty sen jest dla nas tak samo ważny jak prawidłowe odżywianie czy kondycja fizyczna. Zaburzenia snu mogą bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji. Bez snu życie człowieka byłoby niemożliwe, a jego niedobór powoduje obniżenie sprawności psychicznej i fizjologicznej m. in. zaburzenia nastroju, problemy z koncentracją, spowolnienie reakcji. Dlatego warto zadbać o jakość oraz ilość naszego snu. Poniżej przedstawiamy 10 sposobów, które sprawią, że będziesz czuć się wyspana a podczas dnia będziesz pełna energii.

1 Ile snu potrzebujesz?

Podstawowy sposób na sen to określenie długości jego trwania, potrzebnej do prawidłowego i efektywnego funkcjonowania w ciągu dnia. Przeciętna długość snu u człowieka, zapewniająca mu najlepsze działanie to 8 godzin na dobę. Musisz jednak upewnić się sama czy taka ilość jest odpowiednia także dla ciebie.
2 Zmień styl życia

To, co robisz w ciągu dnia może mieć wpływ na to czy czeka cię kolejna bezsenna noc. Jeśli do tej pory masz problem z zaśnięciem, a twój tryb życia jest pozbawiony aktywności ruchowej, to najwyższy czas to zmienić. Ruch, szczególnie na świeżym powietrzu powinien pomóc ci zasnąć.
3 Czas się urządzić

Twoje najbliższe środowisko wpływa na to, jak się czujesz. Wnętrze sypialni decyduje natomiast o jakości twojego snu. Upewnij się, że jest wystarczająco chłodno i ciemno, ponieważ nawet przymglone światło może zakłócić przebieg snu. Sprawdź również czy łóżko jest wystarczająco komfortowe.
4 Wyspany dzięki rutynie

W pielęgnacji niemowląt ważne jest, aby zapewnić im stały i powtarzalny cykl dnia. Dotyczy to przede wszystkim praktyk przed snem. Człowiek dorosły również potrzebuje pewnej stabilizacji rytmu dnia, który pozwoli mu dobrze spać. Postaraj się więc zasypiać i wstawać o określonych godzinach.
5 Zrelaksuj się

Wieczorna kąpiel, spokojna muzyka czy ćwiczenia relaksacyjne z całą pewnością pomogą ci w pozbyciu się całodziennego stresu. Wyciszony i rozluźniony organizm szybciej wchodzi w stan snu.
6 Zadbaj o swoją dietę

Szczególną uwagę zwróć na to, co jesz bezpośrednio przed snem. Ostatni posiłek powinien mieć miejsce najpóźniej 2 godziny przed zaśnięciem. Nie poleca się tłustych posiłków oraz alkoholu. Nie należy także pić zbyt dużych ilości płynów. Osoby mające problem ze snem powinny także pomyśleć o wykluczeniu kawy.
7 Drzemka naprawdę krótka

Jeśli masz zwyczaj spania w ciągu dnia, to postaraj się, aby była to rzeczywiście drzemka a nie kilkugodzinne spanie. Tylko drzemka trwająca nie dłużej niż 30 – 60 minut będzie pokrzepiająca i nie zakłóci rytmu właściwego snu.
8 Cicho sza!

Tolerancja hałasu zależy od różnic indywidualnych. Trudno jednak, nawet najbardziej odpornym zasnąć przy głośnej muzyce czy krzykach sąsiadów. Jeśli więc środowisko nie pomaga ci w wyciszeniu, pomyśl o zainwestowaniu w stopery do uszu.
9 Rzuć palenie

Nikotyna zawarta w papierosach działa pobudzająco. Osoby palące mają dużo częściej problem z zaśnięciem oraz osiągnięciem fazy snu głębokiego.
10 Czas na wizytę u lekarza

Jeśli twoje problemy ze snem nie mijają, najwyższy czas udać się na wizytę do lekarza. Bezsenność może być objawem depresji lub nerwicy a jej zwalczanie będzie możliwe tylko przy użyciu środków farmakologicznych.