Każdy z nas z pewnością wie, ile trudu kosztuje właściwa komunikacja z drugim człowiekiem, zwłaszcza, kiedy jest on naszym partnerem życiowym. Rozmawianie, a właściwa komunikacja to dwie zróżnicowane kwestie.

Poniżej 11 wskazówek jak sukcesywnie porozumiewać się ze swoim partnerem.

Zrozum, że nikt nie wygrywa kłótni! Jeśli w trakcie sporu nie zostanie przedstawione rozwiązanie problemu, wtedy żadna ze stron nie wygrywa.

Kompromis jest podstawowym narzędziem w procesie rozwiazywania problemów poprzez komunikację. Zanim zaczniesz rozmawiać o problemie, upewnij się, że masz przemyślane rozwiązanie oparte na wzajemnym kompromisie.

Postaraj się być delikatna w sprawach dotyczących twojego związku. Zamiast wszczynać kłótnię, spróbuj wyjaśnić kwestie, które mogłyby ulec poprawie oraz przedstaw sposób w jaki mogłoby to się stać. Najlepiej zacząć od skupienia się na pozytywnych aspektach związku, by potem przejść do tych bardziej problematycznych.

Bądź uważna słuchaczką, zawsze upewnij się, czy dobrze zrozumiałaś, to co zostało powiedziane przez twojego partnera. Pytaj:” Czy dobrze zrozumiałam, to co właśnie powiedziałeś?”

Jeśli dyskusja poszła za daleko lub w złym kierunku, nie wahaj się i zrób przerwę na przemyślenie. Lepiej przełożyć temat na inny dzień niż zakończyć go większa kłótnią.

Upewnij się , że twoje ciało, gesty, mimika reagują odpowiednio z tym, co chcesz przekazać.

Nie rzucaj enigmatycznych podtekstów z obawy przed podjęciem właściwego problemu. Jeśli rozpoczniesz rozmowę niepewna swojej racji prawdopodobnie nie osiągniesz zamierzonego celu.

Jeśli nie wiesz jakie jest rozwiązanie problemu, prowadź rozmowę na przyjaznej stopie. Przykładowo: „ Cieszę się, że potrafiliśmy podzielić się odczuciami w kwestii naszego związku, może następnym razem znajdziemy lepsze rozwiązanie.”

Zasady komunikacji kobieta i mężczyzna

Nigdy nie zachowuj się w sposób nieprzyjemny jeśli chodzi o dyskutowanie na temat twojego związku. Unikaj oceniania rozwiązań jako absurdalnych na temat problemu, jaki masz w swoim związku. Zamiast tego, słuchaj co ma do powiedzenia twój partner. Jeśli masz jakieś zastrzeżenia, w kulturalny sposób przedstaw swoje zdanie.

Nie daj się zbić z tropu jeśli w waszym związku jest wiele różnych problemów. Skup się nad jednym temacie, jeśli macie kłopot finansowy, zacznijcie od znalezienia jego rozwiązania, a nie przywołujcie spraw, które w tym momencie nie muszą być rozwiązane.

Zastanów się, czy nie potrzebujesz pomocy z zewnątrz w celu rozwiązania kłopotu komunikowania się ze swoim partnerem. Psycholog lub terapeuta może się okazać czasem najlepszym pośrednikiem w ponownym nawiązaniu komunikacji z twoim partnerem.