Ćwiczenia na mięsień biodrowo lędźwiowy

Twój mięsień biodrowo lędźwiowy, nazywany równie często dźwigaczem stawu biodrowego, jest bardzo ważnym punktem ciała, odgrywającym kilka ważnych ról. Tak naprawdę bez niego nie byłbyś w stanie ani biegać, ani skakać, ani nawet chodzić. To on warunkuje również utrzymywanie prawidłowej postawy i chroni przed ewentualnymi jej zaburzeniami, czyli m.in. skoliozą czy innymi skrzywieniami kręgosłupa. O tę partię ciała, podobnie jak i o każdą inną, trzeba jednak dbać. Jeżeli więc czujesz, że ostatnio nie działa ona najlepiej, zacznij wykonywać mięsień biodrowo lędźwiowy ćwiczenia. Nie są one trudne czy skomplikowane, a jednak potrafią wiele zdziałać. Do wykonania niektórych z nich będziesz potrzebować partnera. Najlepiej ćwiczyć więc z jakąś osobą.

Mięśnie trzeba nie tylko wzmacniać poprzez wykonywanie ćwiczeń siłowych, ale też i rozciągać – równowaga musi zostać zachowana. Aby uelastycznić dźwigacz stawu biodrowego, codziennie próbuj go delikatnie rozruszać. Połóż się na plecach i przytrzymaj rękami jedną zgiętą nogę, a następnie zacznij wykonywać nią delikatne krążenia. Możesz też spróbować ją uginać i prostować, przytrzymując pozycję chwilę dłużej w momencie, gdy poczujesz maksymalne rozciągnięcie. Bardzo dobrym ćwiczeniem na dźwigacz jest też tzw. motylek. Możesz sprawdzić w Internecie, jak go wykonać, aby włączyć go do swojego planu rehabilitacyjnego.

Mięsień biodrowo lędźwiowy ćwiczenia zadziałają jeszcze lepiej, jeżeli w ich trakcie będziesz pamiętać o głębokim oddychaniu. Oddech pomoże ci wejść w poszczególne pozycje. Dzięki niemu mięśnie mogą szybciej się rozciągać.