Cera sucha to skóra słabo nawilżona i natłuszczona. Większość osób po 30 roku życia ma skórę mniej lub bardziej suchą. Początkowo przesuszenie skóry może być czasowe spowodowane np. działaniem czynników atmosferycznych czy klimatyzacji. Później skóra staje się sucha przez cały czas. Cerę suchą wyróżnia to, że jest cieńka, jasna, matowa, prześwitująca (przebijają się przez nią naczynia krwionośne nadając skórze lekko różowy odcień). Pory skóry nie są widoczne. W dotyku jest szorstka i lekko chropowata.

Skóra sucha jest wrażliwa na działanie czynników atmosferycznych, wody, detergentów, wielu kosmetyków. Często pojawiają się na niej alergie skórne i kontaktowe. Suchość naszej cery może być wrodzona lub nabyta. Suchą cerę możemy sobie zafundować poprzez złą pielęgnację, zły dobór kosmetyków lub długotrwałe stosowanie preparatów złuszczających. W przypadku osób ze skórą normalną zazwyczaj około 40 roku życia pojawia się skóra sucha.

Jak rozpoznać, czy mamy suchą skórę ?

Najlepiej wybrać się na fachową konsultację do kosmetologa lub dermatologa. Fachowiec podpowie nam jak pielęgnować skórę suchą, a także poleci zabiegi. Jeśli nie mamy możliwości udać się do kosmetyczki możemy z łatwością przeprowadzić trzy proste testy określające rodzaj cery.

Pierwszy to test z lusterkiem. Przykładamy lusterko do kilku miejsc na twarzy: czoła, policzków i brody, a następnie określamy jak wygląda ślad odbicia poszczególnych partii. Jeśli nasza skóra jest sucha ślad ten będzie lekko wilgotny i nietłusty.

Drugim testem jest test ze „zmarszczką”. Chwytamy fałd skóry pod dolną powieką i oceniamy jak szybko znika „zmarszczka”. Przy cerze suchej fałd utrzymuje się około 30 sekund.

Trzeci test to test z łyżeczką. Trzonkiem łyżeczki kreślimy znak na czole oraz policzkach i sprawdzamy jak długo si utrzyma. Jeśli skóra jest przesuszona ślad od łyżeczki utrzyma się około 30 sekund.

Pielęgnacja skóry suchej – ogólne zasady

Produkty pielęgnacyjne do skóry suchej powinny przede wszystkim ją natłuszczać, nawilżać i chronić przed promieniami słonecznymi (czyli zawierać filtry UVA i UVB ). Do codziennego demakijażu w przypadku cery suchej najlepiej stosować delikatnie myjące emulsje lub olejki nawilżające, aby jak najmniej odtłuścić skórę.

Kremy pielęgnacyjne dzienne i nocne powinny zawierać oleje roślinne i mineralne, NMF (naturalny czynnik nawilżający), NNKT (nienasycone kwasy tłuszczowe), witaminę A (przeciw rogowaceniu skóry), kwasy omega 3 i 6, mocznik, kwas mlekowy, kwas hialuronowy, witaminy z grupy B, antyoksydanty (wymiatacze wolnych rodników – witamina E i C).

Jeżeli chcemy zafundować sobie domowe SPA zacznijmy od peelingu enzymatycznego, gdyż jest on najdelikatniejszy i łagodnie złuszczający, a potem nałóżmy maseczkę mocno nawilżającą np. z kwasem hialuronowym, witaminową lub kawiorową i zostawmy ją na całą noc zamiast kremu. Taka kuracja świetnie zregeneruje napięty i przesuszony naskórek.

W codziennej pielęgnacji pamiętajmy o stosowaniu preparatów z filtrem UV oraz chrońmy skórę przed zimnem i wiatrem. Nie tylko pielęgnacja zewnętrzna jest ważna, ale i wewnętrzna dlatego pijmy dużo wody, owocowych herbat i soków – to dodatkowo nawilży naszą skórę od środka.

W gabinetach kosmetycznych znajdziemy szeroki wybór zabiegów dla skóry suchej, najlepszy dla naszej cery wybierze kosmetolog. Głównym ich celem jest ukojenie napięcia skórnego przez nawilżenie i odżywienie naskórka. Preparaty stosowane podczas zabiegów mają na celu stworzenie warstwy okluzyjnej, która będzie chroniła przed utratą wody.

Potrzeby skóry suchej w wieku 20 plus

Skóra sucha w wieku lat 20 potrzebuje przede wszystkim dużej dawki nawilżenia, natłuszczenia i ochrony. Już w tak młodych latach na skórze suchej pojawiają się drobne zmarszczki mimiczne przede wszystkim w okolicach oczu i ust. Dobrze pielęgnowana cera w tym wieku zaprocentuje w późniejszych latach dobrą kondycją.

Potrzeby skóry suchej w wieku 30 plus

Skóra sucha w wielu lat 30 potrzebuje dużej dawki nawilżenia i odżywiania. Zmarszczek pojawia się coraz więcej, skóra może stać się bardziej uwrażliwiona i reaktywna – pojawić się może rumień w postaci rozszerzonych naczyń krwionośnych. Dodatkowo wprowadzić możemy pielęgnację anti-aging w postaci kremów pod oczy (o tłustszej konsystencji, głęboko odżywczych), regenerujących kremów na noc (mogą być także stosowane maseczki odżywcze 2-3 razy w tygodniu jako intensywna pielęgnacja nocna), serum (z witaminą C).

Potrzeby skóry suchej w wieku 40/50 plus

Skóra sucha w wieku lat 40 + i 50+ jest nie tylko pozbawiona nawilżenia, ale bardzo wrażliwa i dodatkowo starzejąca się. Pielęgnacja takiej cery nie należy do łatwych. Nadal powinnyśmy stosować kosmetyki nawilżające o konsystencji kremowej i oleistej. Bardzo ważna jest ochrona przed czynnikami środowiskowymi: wiatrem, słońcem, zimnem, wodą. Dodatkowo włączmy w naszą codzienną pielęgnację składniki przeciwzmarszczkowe, czyli witaminy „młodości” (A, C, E), kolagen, elastynę, ceramidy, koenzym Q10, kwas hialuronowy, fitohormony.

Pamiętajmy, że na stan skóry nie wpływają tylko preparaty pielęgnacyjne, ale całokształt naszych działań w ciągu życia, a także czynniki genetyczne, wiek, hormony, środowisko (wiatr, słońce, wilgotność, zimno, suche powietrze), odżywianie, sen i wypoczynek. Tak jak każda cera, tak i sucha nie lubi nadmiaru promieni słonecznych, dymu papierosowego, złej diety, braku tlenu, złej pielęgnacji.