Jak wrócić do formy po kontuzji — to pytanie zadają sobie zawodowi sportowcy i amatorzy. Osoby zajmujące się sportem zawodowo mają do swojej dyspozycji cały sztab specjalistów. Amatorzy niestety nie mogą liczyć na takie kompleksowe wsparcie.

Czy sport to zawsze zdrowie?

Oczywiście, że tak. Regularna aktywność fizyczna zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób serca, wpływa na poprawę samopoczucia, dotlenia organizm i przyspiesza przemianę materii. Dodatkowo treningi wspomagają pracę mięśni oraz układu kostnego, a zalety częstego uprawiania sportu można byłoby wymieniać jeszcze długo.

O negatywnych konsekwencjach związanych z uprawianiem sportu również należy wspomnieć. Są to najczęściej kontuzje i urazy kolana, stopy, biodra i kończyn górnych. Urazy dotyczą szczególnie stawów i miejsc narażonych na otarcia, skaleczenia i uderzenia.

Jak wrócić do formy po kontuzji?

Do treningów możemy wrócić po zakończeniu leczenia i ewentualnej rehabilitacji. Aktywność fizyczna powinna być umiarkowana i dostosowana do naszego stanu zdrowia. Powoli i stopniowo możemy zwiększać intensywność ćwiczeń. Konieczna jest też konsultacja z lekarzem. Specjalista orzeknie na jak długo musimy zrezygnować z treningu i kiedy możemy wznowić swoją treningową rutynę.

Aby maksymalnie skrócić okres rehabilitacji, należy także skorzystać z konsultacji fizjoterapeuty. A później trenera personalnego, który wskaże nam, na co uważać podczas swoich pierwszych treningów po kontuzji. Trener powinien wykazać Ci, jakie ruchy i ćwiczenia możemy śmiało wykonywać, żeby ze spokojem powracać do pełni sprawności. Nie należy zaczynać od razu intensywnych treningów, zwłaszcza jeśli nie minie ból i sztywność.

Warto też postawić na trening siłowy i wytrzymałościowy jest konieczny, żeby wzmocnić mięśni po kontuzji. Trzeba rozpoczynać od niewielkiego obciążenia i sukcesywnie je zwiększać. Dobór rodzaju i charakteru takich ćwiczeń jest uzależniony od trenowanej dyscypliny sportu.

Stopniowe zwiększenie intensywności treningów — jest ostatecznym krokiem w leczeniu kontuzji. Sukcesywny powrót do treningów musi być powiązany ze świadomym wystrzeganiem się starych błędów, które spowodowały kontuzję. Musimy być świadomi, że pewne niedogodności związane z kontuzją zostaną z nami na lata. W związku z tym będziemy musieli zdecydowanie bardziej zwracać uwagę na to, co robimy w czasie naszych codziennych ćwiczeń.

Kilka słów podsumowania

Podsumowując, kiedy chcemy powrócić szybko do treningów, nie możemy przesadzać z natężeniem ćwiczeń. Zwłaszcza na początku! Musimy dać naszemu ciału trochę czasu na zregenerowanie się. Nie wracajmy do aktywności fizycznej, dopóki nie poczujemy się bardzo dobrze. Jeżeli doświadczamy bólu, obrzęku i sztywności, nie trenujmy, dopóki to nie zauważymy poprawy. Natomiast jeśli zbyt wcześnie forsujemy nasz organizm możemy przyczynić się do odnowienia kontuzji i zdecydowanie przedłużyć okres rekonwalescencji. Rozwaga pozwoli nam uzyskać satysfakcjonujące wyniki treningowe i zapobiec kolejnym kontuzjom.

Interesują Cię wyścigi konne? Zajrzyj na zwierzaki.pl.